Reklama

Autor 02:24 Sport

Znamy kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2021

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat na sezon 2021. Planowane są cztery rundy Ekstraklasy, cztery 1. Ligi oraz regaty kwalifikacyjne. Do 15 listopada można zgłosić swój udział. Polska Liga rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy Ekstraklasy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski.

Tekst i zdjęcia mat. pras. organizatorów

W zakończonym, najlepszym w historii i w ocenie uczestników sezonie Ligi wystartowały 24 zespoły z 22 klubów. Rywalizacja odbyła się w czterech rundach Ekstraklasy – w Szczecinie, Sopocie, Gdyni i Świnoujściu oraz czterech rundach 1. Ligi w Sopocie i Szczecinie. Klubowym Mistrzem Polski PZŻ 2020 została załoga YKP Gdynia przed Yacht Clubem Gdańsk i Giżycką Grupą Regatową. Z 1. Ligi do Ekstraklasy na sezon 2021 awansowały zespoły SportVita Gliwice, Puchar Polski Jachtów Kabinowych, KW Garland Gliwice i Jacht Klub Miedzy Żaglami Warszawa.

W sezonie 2021 rywalizacja ponownie odbędzie się na co najmniej dwóch poziomach rozgrywkowych – Ekstraklasy i 1. Ligi. W każdej lidze rozegrane zostaną cztery pełne dwudniowe rundy. W każdej lidze startować będzie 12 klubów. Każdy nowy klub może przystąpić do rywalizacji, startując w eliminacjach, które wyłonią cztery załogi dopuszczone do startu w 1. Lidze. Pozostałe załogi, które odpadną w kwalifikacjach, będą miały szanse startu w specjalnie utworzonej 2. Lidze, jeśli znajdzie się minimum 9 chętnych zespołów.

Ten sezon mimo wielu problemów zakończyliśmy zgodnie z planem. Co najważniejsze, udział w kolejnym sezonie potwierdzili praktycznie wszyscy tegoroczni uczestnicy, z czego jesteśmy bardzo dumni. Co ciekawe, jeszcze przed ogłoszeniem naboru na 2021 mamy już wstępne nowe zgłoszenia z kilku nowych klubów. Dlatego zaczynamy przygotowania i proces naboru już teraz. Mamy opracowany już kalendarz i regulaminy na nowy sezon – wyjaśnił Maciek Cylupa, organizator Polskiej Ligi Żeglarskiej.– Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału, wzorem ubiegłych lat w kwietniu zorganizujemy eliminacje. Być może wystartujemy też kolejny niższy poziom ligi – dodał.

Oto kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2021:

Kwalifikacje do 1. Ligi:
17-18.04

Ekstraklasa:
22-23.05
3-4.07
21-22.08
2-3.10

1. Liga:
29-30.05
17-18.07
7-8.08
25-26.09

Zasady rywalizacji w Lidze są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te – jednakowe i gotowe do regat – dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Wpisowe do regat wynosi 8 tys. złotych za całość ligi, czyli cztery regaty dwudniowe wraz z dniami treningowymi. Zawodnicy dostaną do dyspozycji flotę identycznych jachtów regatowych klasy TOM28 (Szczecin, Świnoujście) oraz Delphia 24 One Design (Sopot, Gdynia)

Dostarczamy zawodnikom jednakowe jachty, więc o wyniku decydują umiejętności, taktyka i pewnie trochę szczęścia. Poza tym jest to ekonomiczna forma udziału w rywalizacji na wysokim sportowym poziomie. Poza wpisowym dochodzą oczywiście koszty dojazdu i pobytu załogi, ale sumując wszystkie koszty, sezon startów w Lidze wychodzi dużo taniej, niż przy konieczności posiadania własnego jachtu, jego transportu po Polsce, obsługi, slipowania, zakupu żagli, remontów i wymiany osprzętu – powiedział Maciek Cylupa.

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski, a pierwsze cztery kluby Ekstraklasy otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz i Porto Cervo. Cztery najgorsze kluby w Ekstraklasie spadną do 1. Ligi, a w ich miejsce awansują najlepsze cztery kluby z 1. Ligi.

Regaty relacjonowane są na żywo z wody z użyciem kamer i komentarzem. Dodatkowo można je obserwować w systemie SAP Sailing, który umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest pod linkiem:
https://polishleague2020.sapsailing.com

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Partnerami Głównymi regat są: Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin, Szczecin 2050 Floating Garden, Asmag i Tisane.
Partnerami regat są: Harken Polska, Odyssey Dealer Group, Garmin Polska, Polski Związek Żeglarski oraz portale zeglarski.info, nowezagle.pl, sail24.pl, jachting.com, zeglarstwo.waw.pl.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting.

Zgłoszenia można dokonać mailem na adres info@ligazeglarska.pl

(Visited 248 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 9 listopada, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij