Reklama

Autor 12:10 Polecane, Sport

100-lecie polskiego żeglarstwa – wystawa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

11 maja 1924 roku powołano do życia Polski Związek Żeglarski (PZŻ). To oficjalna data powstania polskiego żeglarstwa, chociaż jego historia jest dużo starsza. Wystarczy choćby wspomnieć polskich harcerzy wodniaków z Hufca Syberyjskiego we Władywostoku, którzy zaczęli swoją działalność w 1917 roku czy Polaków żeglujących pod innymi banderami jeszcze w XIX wieku.

Tekst i zdjęcia: Marek Zwierz

Bezpośrednim powodem powstania w 1924 roku PZŻ był planowany udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Zbiegiem okoliczności i niecodziennym przypadkiem jest udział polskich żeglarzy w tegorocznych Igrzyskach w roku 100-lecia Związku właśnie w Paryżu, chociaż część żeglarska będzie się odbywała w Marsylii.

Otwarcie wystawy rozpoczął Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, powitaniem wszystkich zgromadzonych gości i podziękowaniem dla całej ekipy pracującej przy przygotowaniu wystawy. Prezes PZŻ, Tomasz Chamera, przypomniał, że żeglarstwo daje możliwość dotarcia do miejsc, do których nie dojedzie się z żadnym biurem podróży.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Polskim w Chicago. W imieniu tego muzeum głos zabrała jego wicedyrektorka, Małgorzata Kot. Wspólna wystawa to znakomita okazja do pokazania tych zgromadzonych zbiorów, które nie są na co dzień pokazywane. Wystawa na 100-lecie polskiego żeglarstwa jest jednocześnie prezentowana w Chicago.

Do obejrzenia wystawy zaprosił także jej kurator, Radosław Paternoga. Całość podzielona została na kilka działów tematycznych. To rejsy oceaniczne, żeglarstwo sportowe, żeglarstwo śródlądowe, wychowanie morskie, kluby i historia PZŻ. Do wystawy wydany został obszerny, starannie opracowany katalog opisujący wszystkie  prezentowane eksponaty.

W przerwach piosenki żeglarskie z pokładu i kubryku grał trójmiejski zespół „3 Majtki” wysyłając na salę sporo pozytywnej energii. Wystawę o 100-leciu polskiego żeglarstwa będzie można odwiedzić na gdańskiej Ołowiance przez cały rok. Warto!

(Visited 75 times, 2 visits today)
Tagi: , , Last modified: 13 maja, 2024

Partnerzy serwisu

Zamknij