Autor 19:22 Sport

Brązowy medal Zofii Klepackiej w mistrzostwach Europy RS:X

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) została w Vilamourze brązową medalistką mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie RS:X. Srebrny medal w rywalizacji juniorów wywalczył Kamil Manowiecki (SKŻ Sopot).

Tekst informacja prasowa PZŻ
Zdjęcia mat. pras. organizatorów

Na 12. miejscu rywalizację ukończyła Maja Dziarnowska (SKŻ Sopot), 16. była Karolina Lipińska (SKŻ Sopot). Wśród mężczyzn 16. miejsce zajął Radosław Furmański (Dobrzyński Klub Żeglarski). Rywalizacji w Portugalii nie ukończył Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który musiał wycofać się z powodu pęknięcia żebra.

Pierwotnie mistrzostwa Europy miały odbyć się latem w Atenach, ale z powodu pandemii koronawirusa Grecy wycofali się z organizacji, a imprezę przejęła Portugalia. W Vilamourze startowało sześcioro reprezentantów Polski, dla których był to pierwszy start w klasie RS:X po lutowych mistrzostwach świata. W Vilamourze Polacy spędzili prawie miesiąc, przygotowując się nie tylko do mistrzostw Europy, ale też testując sprzęt pod kątem zbliżających się igrzysk olimpijskich.

Zofia Klepacka od początku żeglowała w czołówce i do wyścigu medalowego przystępowała z trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej. Polka wytrzymała presję, do mety przypłynęła na szóstym miejscu, co dało jej brązowy medal. Dla Klepackiej to ósmy medal mistrzostw Europy w klasie RS:X – trzy razy stawała na najwyższym stopniu podium (2011, 2017, 2018), raz była wicemistrzynią Europy (2016), a brąz zdobywała jeszcze w latach 2010, 2014 i 2015.

W wyścigu medalowym panowały trudne warunki. Bardzo dobrze wystartowałam, płynęłam na trzeciej pozycji, ale okazało się, że wiatr przyszedł z drugiej strony i w drugiej części wyścigu musiałam już odrabiać straty. Udało się, choć oczywiście mogło być jeszcze lepiej. To jest jednak sport, ja jestem bardzo zadowolona z medalu i chciałabym go zadedykować mojemu tacie.

powiedziała Zofia Klepacka
Zofia Klepacka

Dziękuję też moim koleżankom z kadry, Mai Dziarnowskiej i Karolinie Lipińskiej, które mocno mnie cisną i dzięki temu utrzymuję się wysokiej formie. Świetną pracę wykonują też trenerzy w kadrze Cezariusz Piórczyk, a w klubie Paweł Skrzecz odpowiedzialny za moje przygotowanie motoryczne. Myślę, że jestem na dobrej drodze do medalu na igrzyskach w Tokio – dodała.

Mistrzynią Europy w klasie RS:X została Francuzka Charline Picon. Złota medalistka igrzysk olimpijskich z Rio de Janeiro oraz mistrzyni Europy w latach 2013 i 2014 wyprzedziła ubiegłoroczną wicemistrzynię świata, reprezentantkę Izraela Katy Spychakov.

Windsurferzy z Izraela zdominowali rywalizację mężczyzn. Wśród seniorów tytuł zdobył Yoav Cohen, co trzeba rozpatrywać w kategoriach dużej niespodzianki. 21-latek dotychczas nie miał na swoim koncie większych sukcesów. Drugi był jego rodak Shahar Zubari, a brąz zdobył broniący tytułu Kiran Badloe (Holandia).

W rywalizacji juniorów świetnie zaprezentował się Kamil Manowiecki, który po ubiegłorocznym szóstym miejscu w mistrzostwach świata, w Portugalii zajął drugie miejsce. Wygrał reprezentant Izraela Daniel Basik Tashtash.

Nie miałem zbyt dużo czasu na przygotowanie się do tych regat. Przyjechałem tu trzy tygodnie temu z mistrzostw świata na jeziorze Garda, gdzie ścigałem się na foilu. Przez ten czas próbowałem się przestawić ponownie na RS:X. Nie było to zbyt łatwe i początek zawodów nie szedł mi zbyt pomyślnie. Czułem, że nie jestem tak dobrze przygotowany technicznie, jak to działo się w poprzednich latach, gdy pracowaliśmy całą kadrą na formę do danych mistrzostw. Robiłem błędy i dopiero po rozmowie z trenerem Pawłem Kowalskim wyluzowałem się i zacząłem dużo skuteczniej żeglować. Od razu przypłynąłem dwa razy pierwszy, podskoczyłem na trzecią pozycję i to dało taki emocjonalny spokój i świadomość, że nawet mogę skończyć jeszcze wyżej – powiedział Kamil Manowiecki.

Dziś był ostatni, decydujący o kolejności na podium wyścig. Złoto było poza zasięgiem, a ja mogłem finiszować między drugim a czwartym miejscem w regatach. Z konkurentem, który był przed dzisiejszym dniem na drugiej pozycji miałem remis punktowy, więc musiałem przypłynąć przed nim. Przypilnowałem go, bardzo intensywnie pompowałem i choć nie obyło się bez emocji i momentu kryzysowego, to dałem z siebie wszystko i wywalczyłem srebro. W Vilamourze zostaję do 5 grudnia i będę intensywnie trenował na foilu – dodał.