Autor 14:29 Żeglarstwo

Żeglowanie w Chorwacji w czasie pandemii: aktualna sytuacja i ograniczenia

Chorwacja pozostaje jednym z najbardziej przyjaznych i liberalnych krajów basenu Morza Śródziemnego w kontekście pandemii. Mamy początek grudnia, a w Chorwacji otwarte są szkoły, sklepy, hotele, apartamenty, mariny i firmy czarterowe, a na ulicach nie widzi się ludzi w maseczkach. A jak wygląda żeglowanie w tym kraju o tej porze roku?

Tekst Adam Jakubczak
zdjęcia Edyta i Adam Jakubczak / Sea Star Adventure/mat. pras.

Już od 1 lipca, kiedy został w Chorwacji odwołany lockdown, wszyscy mogą korzystać z uroków żeglarstwa i podróży po tym kraju. Wg danych Chorwackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w tym roku Polacy stanowili trzecią najliczniejszą grupę turystów. Dodatkowo po obywatelach Chorwacji, Słowenii, Niemiec i Czech stanowiliśmy podczas tych wakacji najliczniejszą grupę żeglarzy w Chorwacji. Wynajęcie noclegu i żeglowanie nadal jest możliwe, a na wodzie widać dziesiątki jachtów i załóg. Trzeba jednak zachowywać dystans 1,5 – 2 m w zależności od rodzaju przestrzeni.

Nawet teraz, w grudniu, ciągle można tanio wyczarterować jacht, można też dołączyć do załóg już żeglujących. Można też wpływać do wszystkich portów, a także zwiedzać okolice i cieszyć się gościnnością Chorwatów. Niestety do 21 grudnia wprowadzono obowiązek przedstawienia na granicy negatywnych testów Covid-19 przy przekraczaniu granicy w celu pobytu (możliwy jest tranzyt do 12 godzin bez testów). Zamknięto też restauracje, ograniczono imprezy sportowe i spotkania dużych grup ludzi.

Do Chorwacji nadal można swobodnie dojechać nawet samochodem (dojazd jest możliwy tranzytem). Loty samolotów z Polski do Chorwacji odbywają bez ograniczeń.

Dojazd lądem do Chorwacji

(sytuacja na dzień 29 listopada 2020)

Aktualnie w Europie sytuacja zmienia się dynamicznie, trzeba ostrożnie śledzić, jak wyglądają ograniczenia wprowadzone przez poszczególne państwa. Podczas tranzytu w większości krajów, nie jest wymagany negatywny wynik testu na Covid-19.

Słowacja – możliwy jest TRANZYT do 8 godzin bez zatrzymywania (z wyjątkiem tankowania)
Słowenia – możliwy jest TRANZYT do 12 godzin bez zatrzymywania (z wyjątkiem tankowania)
Czechy – możliwy jest TRANZYT do 12 godzin bez zatrzymywania (z wyjątkiem tankowania)
Niemcy – możliwy jest TRANZYT bez zatrzymywania (z wyjątkiem tankowania), bez ograniczenia godzin pobytu, ale bez możliwości nocowania
Austria – możliwy jest TRANZYT bez zatrzymywania (z wyjątkiem tankowania), bez ograniczenia godzin pobytu, ale bez możliwości nocowania
Węgry – możliwy jest TRANZYT bez zatrzymywania (z wyjątkiem tankowania), na granicy przywrócono kontrolę paszportową i wymagany jest na granicy negatywny test na Covid-19
ChorwacjaPOBYT wymaga  przedstawienia na granicy negatywnego wyniku testu PCR na SARS-CoV-2  (nie starszego niż 48 godzin). Odwiedzający kraj mają nadal obowiązek rejestracji w aplikacji bezpieczeństwa medycznego. Wypełnienie aplikacji trwa kilka minut i można to zrobić nawet z telefonu na 5 minut przed przejazdem granicy https://entercroatia.mup.hr/

Żeglowanie w Chorwacji w czasie pandemii: aktualne warunki epidemiologiczne

W dniu 5 grudnia w Chorwacji zanotowano 3955 nowych przypadków koronawirusa, a ostatniej doby wykonano prawie 11 000 testów. Warto wiedzieć, że w Chorwacji jest prawie 10 razy mniej obywateli niż w Polsce. Łatwo w ten sposób porównać dane epidemiologiczne, do polski.

Dzisiaj w Chorwacji, zachorowań w przeliczeniu na liczbę mieszkańców było 2 więcej niż w Polsce, ale przetestowano 3 razy więcej obywateli nie w Polsce. Ogniska koronawirusa są w 75% skoncentrowane wokół kilku dużych aglomeracji i miast, dlatego podczas planów żeglarskich i podróżniczych lepiej omijać miasta i okręgi Zagrzeb, Split, Dubrownik i Rijeka.

Sporadyczne zachorowania zdarzają się w centralnej Dalmacji. W miastach Zadar, Biograd, Sibenik i na wyspach na tej wysokości, zachorowań jest mniej niż w większości miejsc nad Morzem Śródziemnym. Chorwacja ma zupełnie inną niż znamy, strategię walki z Covid-19. Jednak jak widać ze statystyk, ta stratega sprawdza się tak samo jak inne, choć kraj pozostaje jednak otwarty na handel i turystykę.

Aktualne informacje można śledzić bezpośrednio na chorwackim portalu o koronawirusie https://www.koronavirus.hr/en

Jakie są aktualne ograniczenia w Chorwacji?

  • po pierwsze pobyt w Chorwacji od kilku dni wymaga przedstawienia  PCR na SARS-CoV-2  (nie starszego niż 48 godzin), trzeba też zarejestrować się w aplikacji bezpieczeństwa sanitarnegohttps://entercroatia.mup.hr/
  • Tranzyt przez Chorwację jest możliwy bez przedstawiania wyników badań (maksymalnie 12 godzin)  
  • otwarte są wszystkie mariny i porty. Maseczki obowiązują tylko w biurach i bosmanatach
  • nie ma ograniczeń w wynajęciu jachtów. Nie ma ograniczeń w  dołączeniu do załóg pływających jachtów
  • otwarte są hotele i nie ma ograniczeń w wynajęciu noclegu. Otwarte są też restauracje ale mogę obsługiwać tylko gości hoteli.
  • restauracje, puby i konoby są zamknięte do 21 grudnia. 
  • otwarte są wszystkie sklepy. W sklepach obowiązują maseczki. Obowiązuje też dystans między odwiedzającymi 1,5 metra. W mniejszych sklepach ograniczono ilość klientów
  • otwarte są hotele i można bez trudności wynająć nocleg
  • otwarte są w większości muza i parki narodowe Chorwacji
  • na ulicach nie widzi się nikogo w maseczkach. Maseczki obowiązują tylko jeśli nie można zachować odległości 1,5 metra między przechodniami. 
  • odwołano wszystkie imprezy sportowe. Do 21 rudnia zostały też zamknięte wszystkie kluby sportowe.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna we Włoszech i Hiszpanii

Niestety w pobliskich dużych krajach morskich sytuacja z ograniczeniami jest dużo trudniejsza.

We Włoszech i Hiszpanii restauracje, hotele, i większość muzeów pozostają zamknięte. We Włoszech obowiązuje godzina policyjna, a w Hiszpanii kontynentalnej wprowadzono zakaz poruszania z wyjątkiem tych posiadających udokumentowany cel (wyklucza się podróże sportowe i  turystyczne).

W tych krajach obowiązuje także przedstawienie na granicy negatywnego testu na Covid-19 (nie starszego niż 72 h) lub kwarantanna, aż do uzyskania takiego testu na granicy (lub w pierwszym porcie). Niestety wpłynięcie do portów na wyspach Sycylia, Sardynia i Baleary, też wymaga przedstawienia aktualnego testu.

Niestety, jeśli ktoś z załogi będzie miał wynik testu pozytywny (nawet nieprawdziwie pozytywny), załogę czeka kwarantanna. Trzeba liczyć się, że jacht zostanie przestawiony w odosobnione miejsce, a wybrane zakupy będą dostarczane tylko na życzenie. Załoga oczywiście poniesie koszt pobytu jachtu w porcie.

W tej sytuacji staje się koniecznością, żeby wszyscy członkowie załogi posiadali drogie ubezpieczenie turystyczno-medyczne, pokrywające koszty niespodziewanego pobytu na kwarantannie. Trzeba się liczyć w dużymi kosztami w portach. Nie ma udokumentowanego rozstrzygnięcia, czy pozostali członkowie załogi, z negatywnym wynikiem testu, będą mogli opuścić port mimo kwarantanny na jachcie.

W tej sytuacji wzdłuż Włoch i Hiszpanii pozostają bezpieczne rejsy wyłącznie od portu do portu. Z uwagi na bezpieczeństwo załóg i rejsu pozostają sporadyczne zakupy spożywcze i nie opuszczanie najbliższego otoczenia marin.

Aktualne wytyczne dla Włoch i Hiszpanii trzeba systematycznie sprawdzać:

Włochy  https://www.gov.pl/web/wlochy/sytuacja-epidemiologiczna-w-polnocnych-wloszech-w-zwiazku-z-koronawirusem-covid-19
Hiszpania https://www.gov.pl/web/dyplomacja/hiszpania

Serdecznie zapraszamy na premierę książki naszej córeczki Kalinki Kapitanki

 Już jest dostępna we wszystkich polskich księgarniach, Empiku oraz w sprzedaży wysyłkowej.

Mail: BalticAnchor@gmail.com
Telefon do kapitana Adama: +48 509-724-979, +48 884-014-856

Więcej na facebooku BALTIC ANCHOR

(Visited 9 286 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 10 grudnia, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij