Reklama

Autor 11:19 Recenzje, Żeglarstwo

Właśnie zdjąłem z półki…

Opracowanie: Marek Zwierz

… już 11 wydanie żeglarskiego przewodnika po Chorwacji, Słowenii i Czarnogórze. To tłumaczenie 35 niemieckiego wydania. Jak widać pozycja jest często aktualizowana, a przez to tym cenniejsza. Nie liczyłem, czy rzeczywiście w książce jest opisanych 888 portów, zatok i marin, ale na adriatyckim wybrzeżu autor, Karl-Heinz Beständig, nie pominął chyba żadnego miejsca w którym można zacumować, zakotwiczyć czy ukryć się przed zdradliwą borą.

Informacje nie ograniczają się do czysto technicznego opisu miejsca. Zdarzają się komentarze w stylu „Zatoka i port nieciekawa z powodu elektrowni opalanej węglem” czy „Niewygodnie, głośno i bardzo drogo”, ale też „Uroczy pub na świeżym powietrzu, 2, 3 miejsca do cumowania”.

Opis wybrzeża poprzedzony jest krótką instrukcją użytkowania przewodnika, a po części szczegółowej są informacje na temat dokumentów, przepisów i opłat. Warto się z tym zapoznać, bo są też informacje o sposobach mocowania muringów i nie zawsze gościnnym zachowaniu operatorów. Jest też nieco informacji o pogodzie i jej adriatyckich kaprysach oraz ogólnie na temat nawigacji w tamtym rejonie.

Redakcja „Nowych Żagli” bardzo poleca tą publikację wszystkim wybierającym się na to nieco cieplejsze morze.

Karl-Heinz Baständig

„Chorwacja, Słowenia, Czarnogóra. 888 portów i zatok. Przewodnik żeglarski po Adriatyku”.

Wydawnictwo Myśliński, 2022

(Visited 132 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 7 grudnia, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij