Reklama

Autor 13:33 Żeglarstwo

Czy wyprawy do krain pokrytych lodem, to już polska specjalność?

Coraz częściej mamy możliwość relacjonować spektakularne, polarne wyprawy polskich żeglarzy. Wystarczy wspomnieć projekt Selma Expeditions czy relacjonowany na naszych łamach, ostatnio rejs jachtu „INATIZ”. Znamy już plany kilku kolejnych takich rejsów. Tymczasem w zakątki świata pokrytego lodem i śniegiem wystartowała „Patagonia”, obierając sobie za cel największy fiord świata.

Tekst: Redakcja
Materiał zdjęciowy i filmowy: Marcin Górski (s/y Patagonia)


Dokładnie 25 marca, ruszyła kolejna żeglarska wyprawa do wschodnich wybrzeży Grenlandii. Jedenastoosobowa załoga na pokładzie s/y Patagonia będzie eksplorować największy fiord świata. Plan wyprawy obejmuje dotarcie w jeszcze mniej dostępne rejony fiordu niż w roku 2022, kiedy to, ta dzielna, stalowa jednostka zawitała po raz pierwszy.

Pomiędzy Parkiem Narodowym Północno-Wschodniej Grenlandii a wybrzeżem Blosseville na południu, rozciąga się na prawie 300 km fiord Scoresby – po duńsku „Scoresby Sund”. Jest to największy i najgłębszy system fiordów na świecie, o całkowitej powierzchni 38000 km². Obszar ten został po raz pierwszy oznaczony na mapie przez angielskiego odkrywcę Williama Scoresbyego w 1822 roku. Sporządził on mapę prawie 650 kilometrów wschodniego wybrzeża Grenlandii, dostarczając nam pierwszej wiedzy geograficznej o tym regionie. Scoresby Sound było również jednym z ulubionych miejsc eksploracji przez kapitana Jean- Baptiste Charcota. Kilkakrotnie „odwiedził” fiord na pokładzie swojego trzymasztowca „Pourquoi pas”. W 1925 roku po raz pierwszy udał się do Ittoqqortoormiit, kolonii założonej przez duńskiego odkrywcę Ejnara Mikkelsena i garstkę inuickich osadników z wyspy Ammassalik, położonej dalej na południe.

Dostępna tylko drogą powietrzną (helikopter) lub łodzią przez kilka dni w roku, wioska licząca 345
mieszkańców (2020) jest jednym z najbardziej odległych zamieszkałych miejsc na Grenlandii.
W latach 1932-1933 kolonia służyła jako baza dla kapitana Charcota, który był odpowiedzialny za zorganizowanie i nadzorowanie instalacji pierwszej francuskiej stacji polarnej w Scoresby Sound. Żegluga w Scoresby Sound, w czasie grenlandzkiego lata, to idealna okazja do podziwiania majestatycznych gór lodowych, ciągle szukających drogi wyjścia z fiordu. Schodząc na ląd, możemy podziwiać z kolei skromną florę, budzącą się tutaj jedynie na kilka tygodni w ciągu roku.

Życzymy „Patagonii” powodzenia i czekamy na wieści.

S/y Patagonia to dzielny stalowy kecz, który został zbudowany głównie do żeglugi w
trudnych, arktycznych rejonach. Więcej o jachcie na https://bluelog.pl/s-y-patagonia/
Wielomiesięczna wyprawa podzielona jest na etapy, a trasa wiedzie przez porty Norwegii,
Szetlandów, Orkadów, Szkocji, Wysp Owczych, Islandii.


Postęp wyprawy można śledzić, obserwując pozycje jachtu tu
https://share.garmin.com/share/SYPATAGONIA

(Visited 654 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 8 kwietnia, 2023

Partnerzy serwisu

Zamknij