Reklama

Autor 01:44 Sport

Festiwal Finna podczas Gdynia Sailing Days 2020

Sezon regatowy powoli i ostrożnie nabiera tempa. Zawodnicy klasy Finn po krajowych regatach w Sopocie, Górkach Zachodnich i Rewie planują rywalizację w Szczecinie i Gdyni. Prawdziwym testem będzie dla nich pierwsza impreza międzynarodowa – Gdynia Sailing Days, podczas której odbędzie się wielki Festiwal Finna.

W tym roku przepiękne miasto Gdynia znów będzie gościć wiele klas regatowych, w tym kilka olimpijskich. Finn, dla którego dobiega końca czas blisko 70-letniej obecności w tym uprzywilejowanym gronie olimpijskim, będzie miał w żeglarskiej stolicy Polski swoje wielkie święto. Festiwal Finna odbędzie się na wodach Zatoki Gdańskiej i oczywiście w gdyńskiej marinie w dniach od 30 sierpnia do 6 września.

Główną imprezą Festiwalu będą mistrzostwa Europy. W sytuacji, gdy mistrzostwa świata wciąż nie zostały potwierdzone i nie wiadomo czy w ogóle się odbędą, regaty w Gdyni mogą być jedyną okazją do rywalizacji na najwyższym poziomie oraz najważniejszym sprawdzianem dla żeglarzy z Europy. Można przy tym spodziewać się wysokiej frekwencji i silnej obsady. W pierwotnym terminie lipcowym, miesiąc przed planowanymi igrzyskami, wielu zawodników mających już kwalifikację imienną nie zamierzało startować w mistrzostwach, mając w kalendarzu treningi w Kraju Kwitnącej Wiśni. Sytuacja pod koniec marca diametralnie się zmieniła w światowym sporcie, kiedy to premier Japonii, w porozumieniu z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, ogłosił przełożenie igrzysk na następny rok.

Zmiana daty dotknęła oczywiście również finnistów, którzy musieli zweryfikować plany startowe i zacząć przygotowania na nowo. W związku z takim obrotem spraw organizator sierpniowego festiwalu spodziewa się w Gdyni zawodników światowej czołówki oraz młodzieżowców do lat 23. Chęć startu w mistrzostwach potwierdzili m.in. zawodnicy mający już imienną kwalifikacje olimpijską, a także żeglarze przygotowujący się do 36. regat o Puchar Ameryki planowanych na początku 2021 roku.

Równolegle z zawodami w formule otwartej odbędą się mistrzostwa Europy Masters – zawodników, którzy skończyli 40. rok życia. W 2014 roku w Sopocie zorganizowano MŚ Mastersów. Na starcie pojawiło się 230 zawodników, w tym liczne grono polskich finnistów. Na kanwie tej imprezy i dzięki staraniom Prezesa PZŻ Tomasza Chamery oraz władz Polskiego Stowarzyszania Regatowego Klasy Finn udało się uzyskać mandat na przeprowadzenie kolejnych regat – tym razem w randze mistrzostw Europy.

Ostatnią rozgrzewką, a zarazem świetnym testem przed ME Mastersów będą Otwarte Mistrzostwa Polski w ramach Festiwalu Finna podczas Gdynia Sailing Days w dniach 28-30 sierpnia. Można spodziewać się udziału w tej imprezie wielu znakomitych zawodników z zagranicy. Rywalizacja zapowiada się emocjonująco, nie tylko ze względu na miejsce, ale także na walkę o medale między dwoma faworytami – Łukaszem Lesińskim oraz Piotrem Kulą. Od chwili restartu sezonu panowie mają po jednej wygranej w regatach krajowych odpowiednio w Sopocie i na Nord Cup w Górkach Zachodnich, więc rywalizacja o prymat w Polsce zapowiada się emocjonująco.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe organizatorów

(Visited 271 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 27 września, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij