Reklama

Autor 23:10 Sport, Żeglarstwo • Jeden komentarz

Jacek Chabowski zwycięzcą 10. Bitwy o Gotland – raport końcowy

Tegoroczna Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland zakończona. Pierwszym na mecie i pierwszym po przeliczeniu w klasie ORC 1 jest Jacek Chabowski na „Blue Horizon”. Był jedynym, który dopłynął do mety przed sztormem. Sztormem całkiem konkretnym z bardzo silnymi szkwałami.

Tekst i zdjęcia Marek Zwierz

Meteorolog regat, Juliusz Orlikowski, napisał, że „…przy stabilnych warunkach wiatrowych, prognozowane są wyjątkowo silne porywy wiatru (25-26w stałego wiatru do 38w porywów). Odpowiadać za to miało bardzo rzadkie zjawisko dwóch prądów strumieniowych – jeden na normalnej wysokości a drugi gdzieś na wysokości 5 km.” Jak silne były to porywy wiatru można było zobaczyć choćby w Gdyni, gdzie jeden z wjazdów na Obwodnicę Trójmiasta został zablokowany powalonymi drzewami.

W tej sytuacji reszta jachtów schroniła się na kotwicowisku pod miejscowością Slite na Gotlandii. Regulamin tego nie zabrania. Nie wolno tylko chronić się w porcie ani przyjmować pomocy z zewnątrz. W ten sposób w czwartek wieczorem nastąpiło nowe otwarcie, czyli siedem z dziewięciu jachtów wypłynęło w kierunku mety. Zdecydowanie najszybszym z nich okazał się Piotr Falk na „BluesInA”, który już w piątek wieczorem witany był w Marinie Przełom. Piotr osiągnął średnią prędkości 10 węzłów a chwilową nawet 14, ale, jak sam twierdził, nie było to przyjemnie. Przy takich prędkościach nordwestowy baksztag zamieniał się w półwiatr, co przy bocznej fali skutkowało bardzo niekomfortową jazdą. W zeszłym roku był pierwszy na mecie, ale przelicznik ORC dla „BluesInA” jest tak niekorzystny, że został sklasyfikowany na dalszym miejscu. Tym razem wystarczyło na trzecie miejsce w ORC 1.

Ostatnie dwa jachty, „Wiking” Adama Szeligowskiego i „Kosia III” Aleksandry Emche wypłynęły z kotwicowiska w piątek rano. Na mecie przedostatnim jachtem tegorocznych regat była Ola Emche, a ostatnim Adam Szeligowski, a tym samym został on zdobywcą nagrody im. Edwarda Zająca. Jest to nagroda przyznawana najwytrwalszemu z żeglarzy. Temu, który najdłużej przebywał podczas Bitwy w morzu.

Wyniki Bitwy o Gotland 2021:

Klasa ORC1

  1. Jacek Chabowski, „Blue Horizon”, Delphia 47
  2. Zenon Jankowski, “Oceanna”, Outborn 39
  3. Piotr Falk, “BluesInA”, Hanse 400E
  4. Tomasz Ładyko, “Odyssey”, JOD 35
  5. Aleksandra Emche, “Kosia III”, Delpia 40

Klasa ORC 2

  1. Robert Wikowski, „Double Scotch”, Sadler 32
  2. Łukasz Wasielewski, “Arietis”, Carter 30
  3. Szymon Kuczyński, “Hultaj”, Figaro

Klasa Open

  1. Zenon Matuszak, “Dancing Queen”, Dehler 46
  2. Adam Szeligowski, “Wiking”, Hanse 325

(Visited 514 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 14 października, 2021

Partnerzy serwisu

Zamknij