Reklama

Autor 17:32 Żeglarstwo

Jak wyczyścić zapchany filtr i zawory na jachcie?

W zasadzie wszystko było do przewidzenia, ale zawsze po szkodzie jesteśmy mądrzejsi. Po pierwsze w zatoczce, w której zakotwiczyliśmy, nie było nikogo. Owszem, kilka jachtów stało na zewnątrz, ale do pokazanych w przewodniku miejsc, gdzie można stanąć niemal burtą do skały, nikt nie odważył się dopłynąć. Zresztą my też nie. Za dużo było dryfującej roślinności…

Zupełnie zlekceważyliśmy meduzy. Było ich pełno. Jak wiadomo są przezroczyste i dlatego w filtrze praktycznie niewidoczne. Wyciągnięcie ich z instalacji tylko zasygnalizowało problem, bo pomimo czystego już filtra, woda nie chciała płynąć. Rośliny, ramienice (Chara sp.) do filtra przez całą instalacje nie doszły, bo mają zbyt sztywne łodygi. Właściwie nie dało się ich niczym usunąć. Zbawiennym pomysłem było wykorzystanie pompki do pontonu, chociaż nie zadziałało to od razu. Dopiero mozolne pompowanie na przemian z grzebaniem w rurach drutami częściowo ukazało zwarty czop z roślin, a częściowo wyekspediowało je z powrotem do wody.

Pokazany na końcu filmu wielki wiecheć z roślin zakręcony na śrubie to już tylko mało groźny deser całej przygody. Kosmetyka.

Tekst Marek Zwierz, Video Marek Zwierz

(Visited 198 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 27 września, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij