Reklama

Autor 10:15 Żeglarstwo

Jesienne spotkanie Bractwa Kaphornowców

Tradycyjne jesienne spotkanie Bractwa Kaphornowców również tradycyjnie miało miejsce na pokładzie pierwszego polskiego statku, który opłynął Przylądek Horn, czyli na „Darze Pomorza”, w sobotę, 12 listopada.

Tekst i zdjęcia: Marek Zwierz

Poza omówieniem bieżących spraw Bractwa spotkanie miało swoją część uroczystą i informacyjną. Po pierwsze uroczyście podniesiono na „Darze” proporzec Bractwa. Grotmaszt, Marek Padjas, przywitał Siostry i Braci, a także gości reprezentujących nie tylko Radę Miasta Gdyni, ale też Akademię Marynarki Wojennej, Polski Związek Żeglarski, Yacht Klub Polski, Ligę Morską i Rzeczną i Muzeum Marynarki Wojennej.

Spotkanie było okazją do wyróżnienia honorowym członkostwem Bractwa, Edwarda Zimmermanna, członka załogi „Gedanii” w słynnym rejsie poza oba kręgi polarne w latach 1975 – 1976. Wyróżnieniem „Przyjaciel Bractwa” uhonorowano Andrzeja Królikowskiego, kapitana żeglugi wielkiej, wieloletniego dyrektora gdyńskiego Urzędu Morskiego, prezesa Ligii Morskiej i Rzecznej oraz Waldemara Heflicha, naszego redakcyjnego kolegę, wieloletniego redaktora naczelnego Magazynu „Żagle” i niemal etatowego komentatora żeglarskich wydarzeń w mediach.

W części informacyjnej Siostry i Bracia zapoznali się z historią Akademii Marynarki Wojennej, która niedawno skończyła sto lat. Maciek Sodkiewicz, autor projektu „Lodowe Krainy”, opowiedział o ostatnim przedsięwzięciu, wyprawie do Zatoki Hudsona, dzieląc się smakowitymi anegdotami z rejsu, kontaktów z tamtejszymi władzami i Inuitami. Przy okazji Maciek podarował Waldemarowi Heflichowi miniaturkę „inuksuka”, rodzaju kopczyka kamiennego, którego Inuici używają do wymiany informacji.

Kolejne spotkanie Bractwa planowane jest, oczywiście tradycyjnie, na pierwszy piątek marca.
W pierwszy piątek marca 1937 roku „Dar Pomorza” znalazł się na trawersie Hornu.

(Visited 446 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 1 grudnia, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij