Autor 10:32 Recenzje, Żeglarstwo

Właśnie zdjąłem z półki…

… kolejny zbiór cytatów autorstwa Aliny Raduły. Tym razem to obrazek brygu „Fryderyk Chopin” namalowany anegdotami i cytatami jego kapitanów i załogi. Wprawdzie format książeczki jest niewielki, ale ponad 350 stron robi wrażenie. Bez paniki, można to przeczytać nawet w jeden wieczór, ale potem wracać do niektórych co trafniejszych tekstów bez końca.

Bryg był zwykle wykorzystywany jako dom dla szkoły pod żaglami i sporo tam historyjek związanych właśnie z uczniami i nauczycielami. Niektóre nawet z rodzicami, jak stwierdzenie Ziemowita Barańskiego, że „można odnieść wrażenie, że niektórzy rodzice wysyłali swoje pociechy na statek w nadziei, że on zatonie i będzie spokój w domu.” Nic tu dodać, nic ująć, ale pozazdrościć wychowawcom, jeżeli z takich „elementów” udało im się zbudować funkcjonująca w każdych warunkach załogę.

Poprzez przytoczone historyjki można poznać historię żaglowca, jego kłopoty i triumfy. W końcu „Fryderyk Chopin” kilkukrotnie wygrał klasę A podczas Tall Ships Races. Jest jeszcze jeden cytat, który warto przytoczyć: „Chopin przyciąga fajnych ludzi, którzy przyciągają fajnych ludzi”. Niech to dotyczy także tej książeczki!

Alina Raduła, „STS Fryderyk Chopin w cytatach i anegdotach kapitanów i załogi”, Wydawnictwo Loxo, 2022

(Visited 182 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 30 listopada, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij