Reklama

Autor 12:56 Żeglarstwo

Podczas targów Poland Boat Show wręczyliśmy nagrodę im. Leonida Teligi.

W ubiegłym roku na łamach portalu nowezagle.pl przedstawiliśmy 15 pozycji książkowych, z których 10 spełniło warunki kandydowania do Nagrody im. Leonida Teligi. Przyznawana jest ona przez portal nowezagle.pl najlepszej publikacji w danym roku, spośród tych nadesłanych do recenzji do naszej redakcji.

Na spotkaniu 11 stycznia 2022 roku Jury nagrody im. Leonida Teligi w składzie: Dominik Życki, Waldemar Heflich, Mariusz Główka, Piotr Dalecki, Wojciech Barszczowski i Marek Zwierz nominowało do nagrody trzy książki:

Alina „Malina” Raduła, „POGORIA w cytatach i anegdotach kapitanów i załogi” Wydawnictwo Loxo
Za zatrzymanie dla potomności anegdot i powiedzeń, które albo zdarzyły się na pokładzie „Pogorii”, albo na stałe zrosły się z tym statkiem. Generalnie nie ma za dużo publikacji lekkich, łatwych i przyjemnych, wydawanych z okazji różnych rocznic, więc tym bardziej książka ta zasługuje na wyróżnienie.

Marcin Palacz, „Bornholm i archipelag Ertholmene”
Wydawnictwo Nautica
Kolejny rzetelnie napisany przewodnik żeglarski Marcina Palacza z opisem portów i sposobów podejścia. Do tego bardzo szeroko potraktowany opis całego archipelagu od strony turystycznej i historycznej. Przydatny nie tylko w kąciku nawigacyjnym, ale też na wycieczce z portu w głąb wyspy.

Krzysztof Baranowski, „Żagle na sztalugach”
Biblioteka Szkoły pod Żaglami
To unikalna, chyba na skalę światową, analiza mniej i bardziej znanych obrazów z kolekcji różnych muzeów pod kątem ich rzetelności z praktyką żeglarską. Autor ocenia nautyczną wiedzę malarzy i pokazuje zarówno przykłady dobrej praktyki morskiej na dawnych żaglowcach, jak i niekonsekwencje w obrazach widziane oczami doświadczonego dowódcy żaglowców. Prawdziwa perełka wśród wydawnictw żeglarskich!

Jury w składzie Dominik Życki, Waldemar Heflich, Mariusz Główka, Piotr Dalecki, Wojciech Barszczowski i Marek Zwierz, z trzech nominowanych publikacji o tematyce żeglarskiej wydanych w roku 2021 wybrało zwycięzcę. Nagrodę im. Leonida Teligi dla najlepszej publikacji o tematyce żeglarskiej otrzymał Krzysztof Baranowski za wyjątkowy album „Żagle na sztalugach” pokazujący, krótko rzecz ujmując, sztukę marynistyczną od strony praktyki żeglarskiej.

Leonid Teliga był pierwszym Polakiem i pierwszym Słowianinem, który samotnie opłynął świat. Jego rejs na jachcie „Opty” trwał dwa lata i dwa miesiące. Bez zawijania do portu żeglował z Fiji do Dakaru, wokół Przylądka Dobrej Nadziei – 13.500 mil morskich non-stop w 165 dni. W tamtych czasach był to niezwykły wyczyn. Leonid zmarł 21 maja 1970 roku, niespełna rok po zakończeniu wielkiego rejsu. W 100-lecie urodzin Leonida Teligi w Grodzisku Mazowieckim odsłonięto jego pomnik.  

(Visited 156 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 24 listopada, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij