Autor 22:07 Żeglarstwo

Pożegnanie Kapitana Henryka Jaskuły

Henryk Jaskuła, urodzony w październiku 1923 roku, zmarł w Przemyślu w maju 2020 roku. Był trzecim żeglarzem na świecie, który solo, non stop opłynął kulę ziemską wokół trzech Wielkich Przylądków.

Tekst: Waldemar Heflich
Zdjęcia: Jan Dominowski

Jego rejs rozpoczął się w Gdyni 12 czerwca 1979 roku i trwał 344 dni. Dokonał tego na jachcie „Dar Przemyśla” typu „Opal”, zbudowanym w gdańskiej Stoczni Jachtowej im. Josepha Conrada. Jego powrót do Gdyni 20 maja 1980 zgromadził w Basenie Jachtowym im. Gen. Mariusza Zaruskiego wielotysięczne tłumy żeglarzy, kibiców i mieszkańców miasta.  

Henryk Jaskuła zmarł przed trzema lat. Ostatnie pożegnanie legendarnego żeglarza, będzie miało miejsce w jego rodzinnym Przemyślu, którego jest honorowym obywatelem, w piątek, 19 maja 2023 roku.

Wielki żeglarz przekazał swoje ciało nauce i dlatego jego pogrzeb odbędzie się z tak dużym opóźnieniem. Nad programem uroczystości czuwa Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski. Pożegnanie to nie ograniczy się tylko do samego pogrzebu. Urna z prochami Kapitana spocznie na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu, w rodzinnym grobowcu o godzinie 13.00.

W przeddzień pogrzebu, w czwartek po południu na Wzgórzu Zamkowym będzie można zobaczyć plenerową wystawę z okazji Roku Kapitana Jaskuły. Na Zamku Kazimierzowskim od godziny 18.00 odbędą się prezentacje multimedialne, spektakl teatralny, aukcja prac artystycznych, z której dochód przeznaczony jest na budowę pomnika Kapitana, oraz pokaz archiwalnych filmów o jego rejsie.

(Visited 517 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 2 czerwca, 2023

Partnerzy serwisu

Zamknij