Reklama

Autor 21:56 Testy i prezentacje

Rafael Nadal i katamaran 80 Sunreef Power

Jednym z najgłośniejszych nie tylko medialnie ostatnich sukcesów stoczni Sunreef Yachts było oficjalne przekazanie Rafaelowi Nadalowi, jednemu z najlepszych tenisistów wszechczasów, katamarana motorowego 80 Sunreef Power. My mieliśmy możliwość przeprowadzenia testów jednostki takiej samej w sierpniu 2020, w ramach konkursu Best of Boats Award 2020

Wprawdzie o sprawie nabycia przez wielkiego tenisistę luksusowego jachtu wyprodukowanego w Polsce było głośno od jakiegoś czasu, ale jego przekazanie właścicielowi, z różnych względów, mogło odbyć się dopiero w czerwcu 2020 r.

Nowa „80tka” to nowoczesny i luksusowy katamaran motorowy o powierzchni użytkowej 360 m2, przeznaczony do komfortowych dalekomorskich podróży. Jacht Rafy Nadala posiada w pełni spersonalizowane na życzenie klienta wnętrza, a w tym min. salon z wyjściem na taras frontowy, kabinę właściciela z otwieranym balkonem bocznym, luksusowe kabiny gościnne, kuchnię oraz kabiny załogi. Całość utrzymana jest w odcieniach beżu i brązu. Na uwagę zasługuje również przestronny flybridge z barem, grillem oraz strefą do wypoczynku oraz garaż rufowy na jet ski. Testowany przez nas jacht został wyposażony w 2 silniki o mocy 1200 HP, identyczny zestaw jak jednostka wykonana dla Rafy Nadala. Jednak ten egzemplarz został zabudowany zupełnie inaczej, ale takie było życzenie klienta, dla którego jest przeznaczony. Na jachcie Hiszpana niesamowite wrażenie robi kabina właścicielska, zajmująca część dziobową pokładu głównego. W testowanym przez nas jest w tym miejscu olbrzymi salon z możliwością organizowania tam konferencji oraz wewnętrzna sterówka. Imponujące wrażenie robi olbrzymie przeszklenia nadbudówki, które wprowadzają naturalne światło do środka.

Salon poprzez odsuwane drzwi otwiera się szeroko na rufę, łącząc się z kokpitem rufowym, wyposażonym w komfortowe siedziska oraz bar. W ten sposób powstaje kameralna, dobrze skomunikowana, półotwarta przestrzeń idealna do wypoczynku na morzu. W salonie umieścić można także w pełni wyposażoną kuchnię, choć w testowanym przez nas był tam rodzaj kambuza, natomiast kuchnia umieszczona została w lewym kadłubie, w jego części rufowej razem z pomieszczeniem dla załogi. Druga kajuta dla obsługi jachtu umieszczona została symetrycznie w prawym pływaku.

Niesamowite wrażenie robi prowadzenie takiego superjachtu. Mając „pod manetką” 2400 KM czuje się pewien rodzaj ekscytacji, ale największe zaskoczenie przychodzi podczas jazdy. Katamaran potrafi rozpędzić się nawet do ponad 23 w, ale prędkości zupełnie się nie odczuwa, jest na nim cicho i spokojnie, szczególnie w salonie po zamknięciu drzwi. Naturalnie pływanie z maksymalną prędkością nie należy do najbardziej ekonomicznych, zużycie paliwa osiąga wartość ponad 200 l/h na jeden silnik. Ale przy prędkości cruisingowej około 10 w spada ono do zaledwie 28 l/h i jacht uzyskuje praktycznie zasięg oceanicznej żeglugi międzykontynentalnej.

Oczywiście każdy katamaran Sunreef jest kompletowany pod indywidualne zamówienie klienta, z użyciem najwyższej klasy materiałów wykończeniowych, a nad ich odpowiednim doborem i wykorzystaniem odpowiada własne studio projektowe stoczni. Stoczni, której historia zaczyna się w 2002 roku, otwarciem zakładu produkcyjnego w sercu stoczni gdańskiej przez jej założyciela, urodzonego we Francji Francisa Lapp’a.

Dodajmy na koniec, że 80 Sunreef Power jest laureatem prestiżowego konkursu 2019 World Yachts Trophies w kategorii katamaranów motorowych

80 Sunreef Power – dane tecniczne:

długość całkowita   23,95 m
szerokość całkowita12 m
zanurzenie   1,7 m
maks. moc silników2 x 1200 KM/2 x 894 kW
maksymalna liczba załogi12
zbiornik paliwa        2 x 8000 l
zbiornik wody          1600 l
kategoria CE           A
cenab.d.

Więcej: www.sunreef-yachts.com

Zdjęcia materiały firmowe

(Visited 1 659 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 26 września, 2020

Partnerzy serwisu

Zamknij