Reklama

Autor 23:55 Felietony, Strefa 77, Żeglarstwo

„Strefa 77“: żagle to nasz silnik…

Kawałek materiału, dzięki któremu możemy wprawić jacht w ruch. Od tego jakie te żagle będą, jak je będziemy trymować i dostosowywać do panujących warunków, zależeć będzie nasza prędkość. A szybkość jachtu ma ogromne znaczenie i wpływ na nasze wyniki w poszczególnych wyścigach i regatach.

Tekst Piotr Tarnacki
Zdjęcia materiały prasowe Teamu 77 Racing

Od początku mojej przygody z żeglarstwem bardzo dużą wagę przykładałem do doboru sprzętu. Przygotowanie jachtu, a w tym i żagli w możliwie jak najlepszej specyfikacji, jest podstawą osiągania sukcesów. Zawsze powtarzam, że żeglarstwo to sport techniczny, a dobrze dobrany sprzęt to gwarancja konkurencyjności teamu.

Całe żeglarskie życie spoglądałem z uwagą na żagle firmy North Sails i od 5 lat nasza współpraca zaowocowała trzema generacjami żagli do jachtów klasy Micro. Jako pierwsi, w 2020 roku, żeglowaliśmy na żaglach 3DI, a już wiemy, że w tym sezonie ten typ żagli zobaczymy na kolejnych jachtach. Proces ich produkcji bardziej przypomina tworzenie np. kadłuba niż żagli. Specjalny stół montażowy (żaglomistrzowski) przybiera wcześniej zaprojektowany kształt (profil żagla), na którym dosłownie laminuje się żagiel. Używane są do tego włókna poliestrowe i aramidowe. Wykańczanie żagli (oblikowania, luwersy itd.) robi się tak samo, jak we wszystkich innych tradycyjnie szytych żaglach.

North Sails ma na swoim koncie więcej tytułów mistrzów świata niż wszystkie inne żaglownie razem wzięte! Aby stworzyć „szybkie żagle“ wystarczą im podstawowe dane takielunku danej jednostki. Projektanci za pomocą pakietu projektowego NorthSuite, potrafią przewidzieć, jak żagiel będzie zachowywać się w poszczególnych warunkach oraz jaki wpływ będzie miał na osiągi jachtu. Powstaje prototyp, następnie Joker przeprowadza testy i wnosi ewentualne poprawki. Po tym procesie, który w przypadku Micro trwał 8 miesięcy, gotowe żagle wchodzą do stałej oferty firmy. North Sails nigdy nie oferuje żagli w standardzie One Design, bez wcześniejszych testów, zwykle z najlepszymi zawodnikami danej klasy. Żagle One Design są identyczne dla wszystkich klientów, jednym słowem – otrzymujesz ten sam produkt, na którym żegluje mistrz świata, czy mistrz olimpijski.

W historii klasy Micro żagle North Sails były rzadkością – jednak przyszedł czas, gdy żeglarze oraz pracownicy North Sails postanowili stworzyć żagle dedykowane do tych łódek. Współpraca rozpoczęła się w 2016 roku i dzięki ciągłej ewolucji, powstały żagle dacronowe, laminatowe oraz w najnowszej technologii 3Di. Dużo czasu poświęciliśmy na optymalizację spinakera, który musiał być bezwzględnie najszybszy… Projekt okazał się bardzo udany, ale to nie było zaskoczenie, ponieważ North Sails słynie ze znakomitych żagli na kursy – down-wind. W ofercie przy współpracy z Team 77 Racing, znalazły się dwa spinakery, normal i light. Ich dobór pozostawiony jest już załodze, która dopasowuje żagiel do warunków panujących na akwenie. Moje doświadczenie z 20 lat żeglugi na jachtach klasy Micro jest motorem napędowym do ciągłego szukania rezerwy w sprzęcie, a tym bardziej w żaglach…

“Forma” jest zapisana w odpowiednim pliku projektowym firmy North Sails. Stoły do laminowania żagli 3Di są tylko w dwóch miejscach na świecie – w fabryce na Sri Lance oraz w Minden w USA. Technologia 3Di jest autorską oraz opatentowaną technologią North Sails, która stanowi bardzo silnie strzeżoną wiedzę techniczną. Dla każdego żagla stół przybiera unikalny kształt, a zamawiając swój żagiel 3Di masz 50 proc. szans, że powstanie na tym samym stole co żagle do Pucharu Ameryki, Vendee Globe czy jachtów TP52.

Załoga 77 Racing, w tym ja, mamy status eksperta North Sails w klasie Micro. Dzięki temu mamy za zadanie wnosić swoje uwagi, opisywać wrażenia oraz przygotować materiał zdjęcia i materiały filmowe dla projektanta. Taka współpraca zaowocuje na pewno kolejnym modelem żagli 3Di oraz spinakerem. Nowe modele planowane są na 2022 i 2023 rok, a my jako team bardzo chętnie współpracujemy z naszymi klientami w doborze i trymie żagli North Sails.

(Visited 725 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 12 kwietnia, 2021

Partnerzy serwisu

Zamknij