Autor 02:36 Sport

Wiślane regaty PKN ORLEN

W dniach 11-13 września na Wiśle w Płocku odbyły się 30. Jubileuszowe Regaty Żeglarskie o Puchar PKN ORLEN oraz mistrzostwa Polski klasy Micro – ORLEN Cup 2020.

Tekst Waldemar Heflich
zdjęcia Marta Grodzka / mat. pras. organizatorów

Wyścigi klasy Micro miały rozpocząć się w piątek, ale z powodu słabego i zbyt kręcącego wiatru nie udało się przeprowadzić zawodów.

Ceremonia otwarcia regat odbyła się w sobotę rano, a rozpoczęło ją podniesienie bandery i wybicie szklanek. Rolę gospodarza pełnił komandor Klubu Żeglarskiego “Petrochemia” Płock Cezary Czarnecki. Sponsorem tytularnym regat był PKN ORLEN. Patronem obu imprez było Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Klimatu oraz Polski Związek Żeglarski. Uroczystość otwarcia regat zaszczycili goście, m.in. Violetta Kulpa – kierownik działu sponsoringu społecznego PKN ORLEN.

W tym roku sędzią głównym 30. regat o Puchar PKN ORLEN była Anna Juszczak, natomiast sędzią głównym mistrzostw Polski klasy Micro – ORLEN Cup 2020 Adriana Konarzewska.

W sobotę zawodnicy startujący w mistrzostwach Polski klasy Micro rozegrali trwający ponad dwie godziny wyścig długodystansowy. Kibice mogli śledzić go z płockiego molo i pięknej nadwiślańskiej promenady. Dla gości zorganizowano pływającą trybunę na statku „Marianna“, aby z bliska można było obejrzeć regaty.

Sobotnie cztery wyścigi 30. Jubileuszowych Regat Żeglarskich o Puchar PKN ORLEN z udziałem blisko trzydziestu jachtów rozegrano na Wiśle nieopodal przystani klubu „Petrochemia“. Jachty startowały w klasach T, T-1,T-2,T-3 i Omega Standard. Główne trofeum wywalczyli żeglarze z klubu „Petrochemia“ Płock.

Mistrzostwa Polski klasy Micro wygrała w kapitalnym stylu załoga Energa 77 Racing w składzie: Piotr Tarnacki, Bartosz Makała i Grzegorz Banaszczyk. Aktualni mistrzowie świata byli najlepsi we wszystkich wyścigach i po raz kolejny udowodnili, że reprezentują światowy poziom umiejętności żeglarskich. Dla Piotra Tarnackiego był to piętnasty tytuł mistrza Polski. Drugie miejsce zajęła załoga Piotr Mańczak, Filadelfia Bachorz i Jan Sibilski, a brązowe medale wywalczyła załoga dowodzona przez Krzysztofa Mariańskiego – Joanna Mariańska i Łukasz Paszko.

W Dywizji Racer zwyciężyła załoga Michał Brzozowski, Wojciech Moczkowski i Jarosław Florczak, sklasyfikowani w na czwartym miejscu w generalce. Drugie miejsce zajęła załoga Maciej Grodzki, Jarosław Krawczak i Maja Grodzka. Trzecie miejsce na podium wywalczyli Krystian Moszczyński, Maciej Ciężki i Paulina Olkowicz. W Dywizji Cruiser startowały tylko dwie załogi. Wygrał Piotr Mańczak z załogą, a drudzy byli Andrzej Gorzelak i Artur Wisuwa. W regatach startowało dziesięć załóg.

Przez weekend rozegrano osiem wyścigów, które bardzo sprawnie przeprowadziła Komisja Regatowa. Wielkie brawa należą się wszystkim startującym załogom, a słowa uznania klubowi „Petrochemia“ Płock za świetną organizację mistrzostw i wspaniałą atmosferę. Piotr Kułaga i członkowie klubu „Petrochemia“ pokazali imponującą sprawność organizacyjną. Szczegółowe wyniki regat na stronie internetowej klasy Micro – www.microclass.pl