Autor 00:37 Sport

Bitwa o Gotland zakończona. Puchar w nowych rękach!

W czwartek wieczorem linię mety przeciął ostatni jacht wyścigu „Double Scotch” prowadzony przez Macieja Hejnę. Tym samym zakończyła się 9. edycja regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland. W klasyfikacji ORC wygrał Kuba Marjański na „Busy Lizzy”.

Tekst i zdjęcia mat. pras. organizatorów

Pokonanie trasy wyścigu zajęło żeglarzowi 105h 35m 59s. Maciej otrzymuje nagrodę im. Edwarda Zająca, przyznawaną tym, którzy przekraczają metę jako ostatni i walczą do końca z żywiołem i własnymi słabościami.

Tegoroczna Bitwa była niezwykle ciekawa. Za sprawą pogody dała zawodnikom możliwość zasmakowania niemal wszystkich warunków żeglugi. Od bardzo dynamicznej pierwszej doby i niezwykle szybkiej żeglugi w stronę Gotlandii, przez trudne bezwietrzne chwile w połowie regat, aż po żmudne halsowanie pod zmienny wiatr w czasie powrotu. Na czele stawki jachty prowadziły wyrównany wyścig, bardzo emocjonujący dla kibiców.

Dyrektor regat, Krystian Szypka

Zawodnicy z końca stawki musieli się zmierzyć z rozkręcającym się od środowego wieczora sztormem. Dwóch żeglarzy zdecydowało się w związku z nim zrezygnować z wyścigu 10 mil przed metą. Emocji i dramatycznych chwil nie brakowało, co także kibicom dostarczyło mnóstwa wrażeń, ale oczywiście najważniejsze jest to, że wszyscy żeglarze cali i zdrowi wrócili do domu.

Krótko po wpłynięciu na metę ostatniego zawodnika regat, sędzia główny Tomasz Konnak, podał do publicznej wiadomości oficjalne wyniki wyścigu.

W klasyfikacji ORC wygrał Kuba Marjański na „Busy Lizzy”. Drugie miejsce zajął Witold Małecki na „Good Speed”, podium zamknął Ryszard Drzymalski na „Konsalu 2”. W kategorii OPEN zwyciężył Paweł Biały na jachcie „Delphia III”.

Nie wszystkim jachtom udało się wyścig ukończyć.Do regat zgłosiło się 20 zawodników. Na starcie pojawiło się ich 16, a do mety dopłynęło 11. – Właśnie taki jest charakter tego wyścigu. Bitwa jest trudna i wyraźnie widać to w corocznych wynikach powiedział Krystian Szypka.

Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do kapitanów i załóg jachtów osłonowych: „Generał Zaruski” (Jerzy Jaszczuk), „Mokotów” (Aleksandra B.Emche) i „Marco Polo” (Marek Limberger) za znakomitą pracę na trasie Bitwy. „Bitewne anioły” przez cały czas wyścigu utrzymywały kontakt ze wszystkimi zawodnikami, żeglując w tak samo trudnych warunkach, jak oni.