Reklama
Reklama

Autor 14:06 Regaty

Sztormowy finisz Bitwy o Gotland. Paweł Biały zwycięzcą w grupie Open

Bitwa o Gotland Piort Falk na mecie

Czwarta doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland obfitowała w emocjonujące wydarzenia. Dziewięć jachtów przecięło już linię mety, dwóch żeglarzy wycofało się na zaledwie 10 mil przed finiszem, a dwie najwolniejsze jednostki zmagają się wciąż ze sztormowym Bałtykiem. Wiadomo już, że w klasie OPEN zwyciężył Paweł Biały na „Delphii III”. Rywalizacja w ORC trwa

Tekst i zdjęcia materiały prasowe organizatorów

Dla żeglarzy i organizatorów Bitwy ostatnia doba była prawdziwą karuzelą zdarzeń i zwrotów akcji. Wiele działo się na mecie, przyszła też zapowiadana zmiana pogody i znaczny wzrost siły wiatru, które drastycznie zmieniły warunki na wodzie.

O godzinie 18:16:42 na boi GW zameldował się Piotr Falk na jachcie „BLUESinA”. Piotr pokonał trasę wyścigu w 78h 16m 32’s. Był to niezwykle udany rejs w jego wykonaniu, tym bardziej że po pierwszej dobie zgłaszał kłopoty z grotem i chciał wycofać się z regat. Jednak jego koledzy – rywale przekonali go, aby płynął dalej. Na mecie Piotr nie krył wzruszenia. – To jest właśnie Bitwa, ten klimat, dla którego chce się tu wracać. Jesteśmy rywalami, ale nie wrogami. Niezwykle się cieszę, że mnie przekonali. Nigdy nie warto się poddawać. Zawsze trzeba walczyć do końca powiedział.

Pierwszych sześć jachtów wpłynęło na metę w trakcie niespełna dwóch godzin, niemal jeden po drugim. Komentuje to dyrektor regat, Krystian Szypka:

Po przepłynięciu ponad 500 mil żeglarze z czołówki stawki zafundowali nam niesamowity finisz. Na tak długiej trasie bardzo rzadko zdarza się, aby wyścig był tak wyrównany, a jachty ścigały się niemal burta w burtę.

Wszystkie wspomniane jednostki rywalizują w kategorii ORC, której wyniki będą znane dopiero po ukończeniu regat przez ostatni jacht klasy.

Zenon Jankowski “Oceanna”

Jest nim „Double Scotch” pod Maciejem Hejną. Wraz z Grzegorzem Raciem na „OceanTEAM” są jedynymi żeglarzami pozostającymi jeszcze w wyścigu. W środę około godziny 21:00 dogonił ich zapowiadany wcześniej sztormowy wiatr z kierunku północnego. W okolicy tych jachtów płynie jednostka osłonowa „Generał Zaruski”, utrzymująca łączność z żeglarzami. Kapitan żaglowca informował nas przed południem, że stan jachtów i samopoczucie zawodników są dobre.

Ten sam północny wiatr przerwał wyścig dwóch debiutantów Bitwy o Gotland – Kamila Baranowskiego na „Belfrze” oraz Adama Szeligowskiego na „Wikingu”. Po dotarciu na wysokość Helu, 17 września około godziny 4 rano żeglarze postanowili przerwać wyścig i schronić się w porcie.

Uznałem, że nie mam szans na bezpieczne wejście do Górek Zachodnich w tych warunkach. Szkwały dochodziły do 45 węzłów i zdecydowałem o wejściu do Helu. To była trudna decyzja, ale nie żałuję – powiedział kapitan „Wikinga”. – Przynajmniej będę miał powód, żeby wrócić za rok – dodał.

Wycofanie z regat jachtów „Belfer” oraz „Wiking” sprawiło, że znamy już oficjalne wyniki rywalizacji w klasie OPEN. Startowało w niej jedynie trzech żeglarzy, a jako pierwszy krótko po północy przeciął linię mety Paweł Biały na „Delphii III”. To kolejny udany start tego żeglarza, który w zeszłym roku jako jeden z bardzo nielicznych ukończył bitewne wyzwanie z sukcesem.

Jestem bardzo zadowolony ze startu. Tegoroczna Bitwa była dla mnie trochę łatwiejsza, jestem mniej zmęczony niż rok temu. Ale jednocześnie poprawiłem swój wynik i to aż o 6 godzin. Czy wrócę za rok? Oczywiście!

Paweł Biały “Delphia III”

Zgodnie z prognozą pogody przygotowaną przez Juliusza Orlikowskiego, zawodnicy pozostający na trasie będą żeglowali w stopniowo słabnącym wietrze, który pod wieczór będzie wiał z siłą 4-5B. Jachty „OceanTEAM” i „DoubleScotch” spodziewane są na mecie w czwartek wieczorem.

Pozycje zawodników można śledzić w czasie rzeczywistym przez stronę internetową https://yb.tl/gotland2020 lub za pomocą aplikacji telefonicznej YB Races, a także na stronie regat: https://bitwaogotland.pl/tracking/.

***

Partnerami strategicznymi Bitwy o Gotland 2020 są: Miasto Gdańsk oraz Farby jachtowe Teknos Oliva. Sponsorami są: Delta, Bogmar, OceanTEAM, Konsal, Kompas i Marina Przełom. Partnerami są: Województwo Pomorskie oraz Województwo Warmińsko-Mazurskie. Organizatorzy regat: OceanTEAM oraz MARISTO.PL.

(Visited 202 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 27 września, 2020
Reklama

Partnerzy serwisu

Zamknij