Reklama

Autor 22:10 Recenzje, Żeglarstwo

Właśnie zdjąłem z półki…

… wydawałoby się, że kolejny podręcznik, ale nie. Książek do nauki astronawigacji jest chyba niezliczona ilość. Można je podzielić generalnie na dwa rodzaje. Jeden pokazuje, jak posługując się jak najmniejszą ilością materiałów, narysować linię pozycyjną, a drugi skupia książki drążące astronawigację od teorii geometrii sferycznej przez skomplikowane wzory aż po jeszcze bardziej skomplikowane obliczanie linii pozycyjnej. Książka Jerzego Idzikowskiego „Ad Astra” jest wyjątkowa, albowiem podaje proste sposoby, wręcz recepty, na wyznaczanie azymutów, ale jak komuś tego mało, mamy pełną podbudowę teoretyczną, ze wspomnianą geometrią sferyczną włącznie zamieszczoną w dodatkach na końcu książki.

Tego, że astronawigacja może być naprawdę ważna, nauczyli nas ostatnio Rosjanie zakłócając sygnał GPS. Na razie na Bałtyku i na Morzu Czarnym. Wspominanie o awarii zasilania na jachcie to już truizm, a dopłynięcie do celu z wystarczającą dokładnością zapewni nawet plastikowy sekstant. Trzeba tylko wiedzieć jak go użyć, a do tego potrzebny jest trening. Im dłużej będziemy się zajmowali astronawigacją, tym większą będziemy mieli ochotę na dodatkowe smaczki tej wiedzy. Tym ciekawsze będą nowe wyzwania z takim czy innym obliczaniem linii pozycyjnej, z wykorzystaniem nowych gwiazd, a nawet ustalaniem czasu metodą, jakiej używał Joshua Slocum pod koniec XIX wieku. Nie wspominam już o praktycznych radach jak wykonać pomiar kąta sekstantem, bo nie jest to łatwe. Te wszystkie smaczki i szczególiki oferuje „Ad Astra” Jerzego Idzikowskiego, kapitana żeglugi wielkiej, ale też kapitana jachtowego.

To podręcznik, który można wykorzystać do awaryjnego dopłynięcia do celu przy pomocy sekstantu, do poznania stojącego za tym aparatu matematycznego, a nawet gdyby ktoś miał ochotę, może przy pomocy zawartych w niej wzorów zrobić własny program nawigacyjny. Książka jest pozycją obowiązkową przynajmniej dla żeglarzy mających ambicje rejsów dalszych niż Bałtyk, czy Chorwacja, no a przede  wszystkim dla wszelkiego rodzaju pasjonatów i hobbystów.

Jerzy Idzikowski
„Ad Astra”
Wydawnictwo Trademar, 2023

(Visited 133 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 14 kwietnia, 2024

Partnerzy serwisu

Zamknij