Reklama

Autor 09:22 Z wiatrem i pod wiatr, Żeglarstwo

37. America’s Cup. Przygotowania do wielkiego show!

We wrześniu im październiku 2024 roku w Bracelonie będziemy świadkami niezwykłego widowiska. Regaty o Puchar Ameryki rozgrywane u wybrzeży tego miasta mają być wielkim show z udziałem najlepszych żeglarzy świata. W ciągu ostatnich kilku tygodni poznaliśmy kolejne szczegóły mówiące o scenerii i programie tej imprezy. Wszystko ma być otwarte dla widzów z całego świata, którzy obejrzą regat w telewizji, Internecie i z barcelońskiej plaży.


Tekst: Waldemar Heflich
Zdjęcia: Materiały prasowe

„Organizatorzy 37. Pucharu Ameryki potwierdzili główną lokalizację regat w 2024 r. w Barcelonie. „Wszystkie bazy znajdują się w dzielnicy Port Vell wraz ze specjalną wioską regatową America’s Cup, strefami gościnnymi i strefami kibiców, które stworzą niesamowitą atmosferę przed i podczas imprezy w 2024 roku” – powiedział Grant Dalton, szef zespołu Emirates Team New Zealand. ETNZ, jako obrońca Pucharu Ameryki, pierwszy wybrał swoją bazę i wskazał lokalizację World Trade Center na zachodnim krańcu oficjalnej wioski regatowej. INEOS Team Britannia, jako Challenger of Record, wybrał bazę IMAX, tuż obok Real Club Nàutico de Barcelona i blisko wschodniego krańca wioski America’s Cup, aby zapewnić maksymalną ekspozycję i zaangażowanie fanów. Zgodnie z Protokołem 37. Pucharu Ameryki, ostateczna lokalizacja baz dla pozostałych pretendentów odbędzie w kolejności, w jakiej ich wyzwania zostały zaakceptowane, przy czym Alinghi Red Bull Racing jako pierwsze, a następnie Luna Rossa Prada Pirelli i American Magic. Po potwierdzeniu przydziału, Zarząd Portu będzie kontynuował przygotowania, przebudowy i prace ziemne od października 2022 do kwietnia 2023 roku. Akwen regatowy zostanie ustawiony tuż za falochronami wejściowymi do portu, przed strefami kibiców, platformami widokowymi na plażę i strefą dla gości.

5 lipca 2022 r. opublikowano szczegółowe informacje dotyczące dwóch imprez towarzyszących 37. Pucharowi Ameryki. Są to regaty dla kobiet i młodzieży żeglarskiej, czyli – Women’s and Youth America’s Cup. Jak zgodnie twierdzą obserwatorzy przygotowań do regat w Barcelonie w 2024 roku, obie te imprezy będą jedną z największych atrakcji na akwenie regatowym obok Challenger Selection Series i finału 37. America’s Cup. W regatach wezmą udział najlepsze zawodniczki i zespoły młodzieżowe z całego świata. Wszystkie wydarzenia pokazywane będą w relacjach z AC na wielu platformach w tv i internecie. To wielka szansa, by zabłysnąć, stworzyć szum medialny i zbudować odpowiednią perspektywę dla kobiet i młodzieży w drodze do pełnego uczestnictwa w rywalizacji o Puchar Ameryki. Grant Dalton, dyrektor generalny America’s Cup Event, potwierdza niezwykłą wagę regat Women’s and Youth America’s Cup dla przyszłości Pucharu Ameryki. Wstępny harmonogram pokazuje, że finałowy wyścig Pucharu Ameryki Kobiet odbędzie się w dniu wyścigu finału Puchar Ameryki, co gwarantuje doskonałą ekspozycję w mediach i zainteresowanie kibiców, spodziewanych tłumnie wzdłuż nabrzeża Barcelony. W regatach Women’s i Youth America’s Cup bierze udział 12 zespołów podzielonych na dwie grupy po sześć zespołów w pierwszej serii wyścigów flotowych. Pierwsza grupa będzie się składać z zespołów zgłoszonych i rywalizujących w America’s Cup, druga zostanie utworzona przez niezależne kluby jachtowe, które kwalifikują się do zgłoszenia na podstawie klauzuli narodowości Protokołu 37. America’s Cup. Obie grupy będą ścigać się w serii od 6 do 9 wyścigów flotowych, przy czym trzy najlepsze drużyny z każdej grupy przejdą do ostatniej serii składającej się z 3 do 4 wyścigów flotowych, aby wyłonić dwie najlepsze drużyny, które będą rywalizować w jednym finałowym wyścigu meczowym, aby wyłonić zwycięzcę regat. Wyścigi będą rozgrywane na sześciu jachtach klasy AC40 One Design dostarczonych przez zespoły startujące w America’s Cup. Organizatorzy zapewnią wspólny zespół wsparcia lądowego i technicznego w celu ułatwienia organizacji funkcjonowania floty oraz oszczędności kosztów.

W przypadku Youth America’s Cup zespoły mogą składać się z męskich, żeńskich lub mieszanych załóg, z których wszyscy muszą mieć ukończone 25 lat w pierwszym wyścigu meczu. W regatach Women’s America’s Cup nie ma ograniczeń wiekowych. W obu regatach obowiązują wymagania dotyczące narodowości załogi zawarte w Protokole 37. America’s Cup, przy czym 100% załogi żeglującej na każdym jachcie w każdym wyścigu, musi być obywatelami kraju klubu jachtowego, który reprezentuje drużyna. Jednak mając na względzie rozwój światowego jachtingu regatowego i zwiększenie jego atrakcyjności dla niezależnych zgłoszeń z wielu klubów jachtowych, zespół może zostać uznany za pochodzący z „kraju wschodzącego” lub kwalifikować się do otrzymania zwolnienia od wymagań narodowości załogi i posiadać określoną liczbę zatwierdzonych obcokrajowców w załodze na pokładzie AC40. Kryteria uczestnictwa w tej rywalizacji zostaną przedstawione 01.10. 2022 r.
37. Puchar Ameryki odbędzie się we wrześniu i październiku 2024 r. w Barcelonie. Po opublikowaniu Protokołu AC37 i AC75 Class Rule w dniu 17 listopada 2021 r., AC75 Class Rule i AC Technical Regulations zostały sfinalizowane 17 marca 2022 r. Okres zgłoszeń rozpoczął się 1 grudnia 2021 r. i trwać będzie do 31 lipca 2022 r. Spóźnione zgłoszenia do 37. Pucharu Ameryki mogą być przyjmowane do 31 maja 2023 r.

Zespoły, które rzuciły wyzwanie obrońcy Pucharu Emirates Team New Zealand to:
• INEOS Britannia (GBR)
• Alinghi Red Bull Racing (SUI)
• Luna Rossa Prada Pirelli Team (ITA)
• NYYC American Magic (USA)

Przygotowania do wielkiego show w Barcelonie trwają w najlepsze, a zespoły badawcze i konstruktorskie wszystkich zespołów intensywnie pracują na nowymi jachtami klasy AC75. Ponieważ budżety poszczególnych syndykatów oscylują w granicach 200 milionów dolarów i trwa współpraca z zespołami F1, wszystko co zobaczymy na akwenach regatowych 37AC, będzie przyprawiało o techniczny zawrót głowy. Do wyścigów jachtów latających z szybkością około 100 km/godz trzeba przygotować odpowiednią scenografię…       

(Visited 223 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 26 sierpnia, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij