Reklama

Autor 11:28 Sport, Żeglarstwo

America’s Cup. Barcelona półtora roku przed 37. Pucharem Ameryki…

18 miesięcy przed regatami o Puchar Ameryki prace budowlane w barcelońskim Port Vell nabierają tempa, a budowa baz syndykatów nabiera kształtu. Dla samych zespołów przygotowujących się do 37. America’s Cup zimowe treningi, były bardzo intensywnym okresem, podczas którego zwodowano nowe jachty, wdrożono pomysły projektowe, a manewry i techniki żeglarskie doskonalono przez długie godziny spędzone na wodzie.

Tekst: Waldemar Heflich
Zdjęcia: materiały prasowe 37.AC

Grant Dalton dyrektor generalny America’s Cup Events Limited, tak mówi dziś o wyborze Barcelony, Katalonii i Hiszpanii na gospodarzy 37. America’s Cup: „Współpraca ze wszystkimi agencjami gospodarzy zarówno w Barcelonie, jak i w całej Katalonii była zaszczytem, dlatego tak ważne było sprowadzenie 37. Puchar Ameryki z powrotem do tak tętniącego życiem europejskiego miejsca. Minął rok, a my naprawdę posuwamy się naprzód we wszystkich aspektach organizacji tego wydarzenia. Ekscytujące jest obserwowanie, jak wszystkie zespoły działają już na bardzo wysokim poziomie, testując i tworząc swoje platformy szkoleniowe przed zbudowaniem jednego, nowego jachtu klasy AC75 do regat w 2024 roku”.

Obrońca Pucharu Emiraters Team New Zealand, był pierwszym zespołem, który otrzymał i zwodował w Auckland nowe jachty AC40 One Design, na których, odbędzie się Youth & Women’s America’s Cup. Pierwsze regaty tych jachtów odbędą się w Vilanova i la Geltrú we wrześniu 2023 roku. Zespół ETNZ wznowił także treningi na jachcie „Te Rehutai” AC75 z Pucharu Ameryki w 2021 roku i ma dwa AC40 do trenowania. W ciągu 2022 roku roku zespołom dostarczono w sumie pięć jachtów AC40, a szósty jest w drodze z McConaghy’s do Luna Rossa Prada Pirelli i będzie dostarczony na Sardynię w nadchodzących tygodniach. Challenger of Record INEOS Britannia, otrzymał jacht AC40 w październiku 2022 roku. Zdecydował się również zbudować własny prototyp 40-stopowego jachtu, znanego jako LEQ12, i wybrał Palmę na Majorce jako swoją zimową bazę szkoleniową. Szef zespołu i sternik Sir Ben Ainslie nie może się doczekać rozpoczęcia wyścigów, mówiąc: „Ogłoszenie miejsca 37. Pucharu Ameryki, było bardzo oczekiwanym momentem. Zespół był zachwycony, że wybrano Barcelonę, ponieważ wiedzieliśmy, że zapewni ona doskonałe zaplecze operacyjne, dobre warunki do wyścigów i wyjątkową scenerię dla kibiców. Nasza baza w Barcelonie jest obecnie w budowie, a w nadchodzących miesiącach nie możemy się doczekać przeprowadzki i zanurzenia się w społeczności Barcelony oraz doświadczenia tej wyjątkowej katalońskiej kultury. Przy starcie w regatach sześciu zespołów, to może być specjalna edycja Auld Mug”.

Syndykat American Magic reprezentujący New York Yacht Club, ponownie uruchomił swój AC75 „Patriot” i trenował w Pensacola na Florydzie przed otrzymaniem jachtu AC40 pod koniec lutego 2023 r. i spędzał na wodzie długie godziny. Finaliści Pucharu Ameryki z 2021, Luna Rossa Prada Pirelli, również zdecydowali się zbudować 40-stopopwy jacht testowy LEQ12 i przenieśli się do Cagliari na Sardynii na zimowy okres treningowy. Jednak Max Sirena, kapitan i dyrektor zespołu Luna Rossa Prada Pirelli, nie może się doczekać przeniesienia zespołu do Barcelony, mówiąc: „Nie możemy się doczekać, aby pożeglować w Barcelonie. Niedawno rozpoczęliśmy budowę naszej bazy, która będzie gotowa w lipcu. Barcelona to wyjątkowa europejska stolica, która łączy w sobie historię, tradycję i sport, a teraz powraca jako gospodarz wielkiej międzynarodowej imprezy żeglarskiej po Igrzyskach Olimpijskich w 1992 roku. Puchar Ameryki przyciągnie kibiców z całego świata i jesteśmy pewni, że miasto dostarczy publiczności wielkich emocji, zarówno na lądzie, jak i na wodzie”.

Jak dotąd w Barcelonie jest tylko Alinghi Red Bull Racing, ciężko trenujący zarówno na swoim jachcie klasy AC75 „BoatZero”, jak i na nowym jachcie klasy AC40. Jako jedyny zespół żegluje na akwenie, na którym odbędzie się 37. Puchar Ameryki. Challenger Selection Series do 37. Pucharu Ameryki rozpocznie się we wrześniu 2024 r., ale wcześniej odbędzie się seria regat wstępnych, z których pierwsze ogłoszono już w Vilanova i la Geltrú w dniach 14-17 września 2023 r. Wyścigi odbędą się na jachtach AC40 One Design i wystartują wszystkie zgłoszone do regat zespoły. Nie zabraknie także francuskiego Orient Express Racing Team, który potwierdził swój udział w Pucharze Ameryki w lutym tego roku. Stephan Kandler, zastępca dyrektora generalnego zespołu Orient Express Racing, nie może się doczekać żeglowania w Barcelonie oraz w Vilanova i la Geltrú, jak powiedział: „Perspektywa założenia naszej bazy w legendarnej Barcelonie jest ekscytująca dla zespołu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Katalonia to bardzo popularny wakacyjny cel Francuzów i jest łatwa do odwiedzenia dla naszych kibiców! Nowy rozdział rozpoczniemy w lipcu, kiedy baza zacznie działać, a w sierpniu nie możemy się doczekać żeglowania naszym nowym AC40 po wodach, które są dobrze znane zespołowi. Planujemy maksymalnie wykorzystać każdy dostępny dzień żeglowania, aby Quentin Delapierre i jego zespół opanowali jacht przed pierwszymi wstępnymi regatami w Vilanovie, niecały miesiąc później”.

W Barcelonie szykuje się bardzo widowiskowe lato. Gdy drużyny będą trenować na wodach u wybrzeży stolicy Katalonii, Port Vell i Port Olímpic będą przechodzić wyjątkową transformację, a zespoły brzegowe z całego świata urządzać będą nowe bazy dla żeglarzy i widzów regat o Puchar Ameryki w 2024 roku…

37. Puchar Ameryki odbędzie się we wrześniu i październiku 2024 r. w Barcelonie. Po opublikowaniu Protokołu AC37 i AC75 Class Rule w dniu 17 listopada 2021 r., AC75 Class Rule i AC Technical Regulations zostały sfinalizowane 17 marca 2022 r. Okres zgłoszeń rozpoczął się 1 grudnia 2021 r. i trwał do 31 lipca 2022 r. Spóźnione zgłoszenia do 37. Pucharu Ameryki mogą być przyjmowane do 31 maja 2023 r.

Zespoły, które rzuciły wyzwanie obrońcy Pucharu Emirates Team New Zealand to:

1. INEOS Britannia (GBR)
2. Alinghi Red Bull Racing (SUI)
3. Luna Rossa Prada Pirelli Team (ITA)
4. NYYC American Magic (USA)
5. Orient Express Team, K-Challenge (FRA)

(Visited 443 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 21 kwietnia, 2023

Partnerzy serwisu

Zamknij