Reklama

Autor 21:38 Żeglarstwo

Nagroda im Leonida Teligi…

… dla najlepszej książki o tematyce żeglarskiej nadesłanej w tym roku do recenzji w naszej redakcji za rok 2023 została przyznana.

Przypominamy, że wśród książek wydanych w 2022 roku i u nas zrecenzowanych jury w składzie Dominik Życki, Waldemar Heflich, Piotr Dalecki i Marek Zwierz nominowało do nagrody cztery pozycje. Były to anegdoty z pokładu brygu „Fryderyk Chopin” Aliny Raduły, powieść sensacyjna Zbigniewa Kosiorowskiego „Metanoia”, żeglarskie kto jest kim Kazimierza Robaka o Wojciechu Jacobsonie i „Symbole naszych marzeń” Tomasza Maracewicza o polskich żaglowcach.

Nagrodę im. Leonida Teligi za rok 2022 jury przyznało Tomaszowi Maracewiczowi za książkę „Symbole naszych marzeń”.

Książka jest historią polskich żaglowców, symboli marzeń o Polsce morskiej. Wszystkie one były wykorzystywane do szkolenia całych pokoleń żeglarzy począwszy od pierwszego „Lwowa” dla uczniów Szkoły Morskiej po najnowsze udzielające się w „Szkole pod Żaglami” lub „Niebieskiej Szkole”. Autor opisał historię tych statków z ich perypetiami podczas historycznych burz i prawdziwych wichrów dodając zdjęcia czy anegdoty często pierwszy raz publikowane. Nagroda jest hołdem dla wręcz benedyktyńskiej pracy przy opracowywaniu tak obszernego tematu przez Tomasza Maracewicza.

Laureatowi serdecznie gratulujemy!

(Visited 529 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 13 kwietnia, 2023

Partnerzy serwisu

Zamknij