Reklama

Autor 00:22 Żeglarstwo

Zakończyła się przebudowa Kanału Grunwaldzkiego

przebudowa Kanału Grunwaldzkiego

3 sierpnia 2021 r. odbyła się konferencja prasowa dotycząca zakończenia remontu Kanału Grunwaldzkiego na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W wydarzeniu wziął udział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Tekst i zdjęcia mat. pras. Ministerstwa Infrastruktury

CZYTAJ TAKŻE Trwa remont pozostałych kanałów na Mazurach

— Dzięki przebudowie Kanału Grunwaldzkiego poprawi się drożność szlaku wodnego oraz stan infrastruktury służącej do jego obsługi. Jest to kolejna inwestycja, która przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa i zwiększy potencjał turystyczny regionu.

powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk

Kanał Grunwaldzki łączy jeziora Kotek i Tałtowisko na szlaku od Mikołajek do Giżycka. W ramach projektuBudowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich” kanał został przebudowany i umocniony. Prace trwały 12 miesięcy i obejmowały 0,47 km kanału, nie ograniczając przy tym turystyki wodnej. Koszt remontu Kanału Grunwaldzkiego wyniósł ponad 9 mln złotych.

Projekt przebudowy kanałów na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich

W ramach projektu przebudowanych i umocnionych zostanie pięć kanałów:

  • Kanał Tałcki. Przebudowa obejmie1,6 kmkanału. Trwa rozbiórka istniejącego umocnienia brzegu i pogrążanie ścianek szczelnych stanowych na brzegu prawym. Na bieżąco wykonywane są roboty związane z wykonaniem oczepu.
  • Kanał Mioduński. Zmodernizowane zostanie 1,92 km kanału. Zakończone zostały rozbiórki istniejącego ubezpieczenia żelbetowego oraz roboty związane z wykonaniem oczepu. Pogrążane są ścianki szczelne na prawym brzegu, na lewym zaś prace te zostały zakończone.
  • Kanał Grunwaldzki. Inwestycja została zakończona.
  • Kanał Szymoński to najdłuższy kanał mazurski na szlaku od Mikołajek do Giżycka, do przebudowania jest 2,36 km. Trwają rozbiórki istniejącego ubezpieczenia oraz pogrążane są kolejno ścianki szczelne.
  • Kanał Łuczański/Giżycki. Prace remontowe obejmą 2,13 km kanału.Ogłoszenie przetargu jest planowane na trzeci kwartał 2021 r.

Koszt remontu pięciu kanałów to blisko 109 mln złotych.

(Visited 318 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 13 sierpnia, 2021

Partnerzy serwisu

Zamknij