Reklama

Autor 22:33 Żeglarstwo

Zloty wielkich żaglowców – kalendarium 2021

Ogólnoświatowa pandemia i obostrzenia z nią związane sprawiły, że wiele imprez sportowych zostało odwołanych lub przełożonych. Nie inaczej było ze zlotami żaglowców. Oby przyszły rok był lepszy! Zobacz, jak prezentuje się kalendarium – ZLOTY ŻAGLOWCÓW 2021.

Tekst i zdjęcia Robert Kubicki

2020 rok miał być wyjątkowo bogaty w spotkania tych jednostek. Niestety, organizatorzy zmuszeni zostali do odwołania największego zlotu na świecie – Sail Amsterdam, a także niemieckich imprez Sail Bremerhaven i Hanse Sail. Na przyszły rok przełożone zostały tradycyjne The Tall Ships Races oraz SCF White Sails of Peace Tall Ships Regatta.

Nieliczne miejsca, gdzie można było spotkać kilka większych jednostek, to chociażby mocno okrojony Baltic Sail w Gdańsku, Dni Morza w Szczecinie czy zlot organizowany przy okazji regat Kieler Woche.

Kalendarium ZLOTY ŻAGLOWCÓW 2021…

…otwiera Delfsail w Holandii. Jest to zlot organizowany co pięć lat w niewielkim niderlandzkim mieście Delfzijl. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1986 roku, jak wspominają sami organizatorzy, „na próbę”. Zapałem i ciężką pracą wolontariuszy ze Szkoły Morskiej, Zarządu Portu, Gminy Delfzijl i innych, w ciągu pół roku udało się zorganizować imprezę, która z każdą kolejną edycją stawała się coraz bardziej popularna i szanowana w środowisku żeglarskim.

W 1991 roku Delfsail był metą regat Cutty Sark Tall Ships Races. Przypłynął między innymi żaglowiec włoskiej Marynarki Wojennej „Amerigo Vespucci”, chociaż nie brał oficjalnie udziału w regatach. Z kolei każdego ranka pobudkę uczestnikom i mieszkańcom fundowała orkiestra perkusyjna z urugwajskiego „Capitana Mirandy”…

W 1998 roku do Delfzijl przypłynęły m. in. kolumbijska „Gloria” (której parada rejowa załogi ubranej w kolory flagi narodowej zrobiła kolosalne wrażenie), włoski „Palinuro” i portugalski „Sagres”. Nabrzeża i pokłady żaglowców odwiedziło 650 tys. osób. W kolejnej edycji w 2003 roku wzięły udział m. in. meksykański „Cuauhtemoc”, którego załoga zrobiła furorę (jak zresztą wszędzie, gdzie się pojawia), indonezyjski Dewaruci, z załogą porywającą publiczność muzyką i tańcem, a także cztery siostrzane jednostki zbudowane w Gdańsku – „Dar Młodzieży”, „Nadiezhda”, „Khersones” (z przemalowanym na czerwono kadłubem) i „Mir”.

Edycja 2009 to wizyta historycznej repliki HMS „Bounty”. Zainteresowanie było tak wielkie, że policja musiała zamykać nabrzeże i kontrolować przepływ zwiedzających. Wydarzenie to zaszczyciła swoją obecnością królowa Holandii Beatrix. Wtedy też flagowa jednostka Holandii „Stad Amsterdam” wyruszył w podróż dookoła świata „śladami Darwina”. Wreszcie edycja 2016 to przede wszystkim liczna reprezentacja jednostek z Holandii, Norwegii i Polski. Udział wzięła również bogata flota prywatnych historycznych żaglowców holenderskich, które zabierały gości na krótkie rejsy wycieczkowe.

Pojawiło się tym samym określenie „żeglarskie dziedzictwo”, które stało się jednym z głównych filarów imprezy. I właśnie przyszłoroczna edycja odbędzie się pod nazwą „Dziedzictwo Siedmiu Mórz”. Spodziewać się można ponownie wyjątkowego wydarzenia żeglarskiego z bogatym programem artystycznym, a przede wszystkim okazałą obsadą uczestniczących jednostek.

Zloty żaglowców 2021: The Tall Ships Races

Coroczne The Tall Ships Races odbędą się w dniach 26 czerwca – 3 sierpnia 2021 roku. Flota wielkich żaglowców powraca na Morze Bałtyckie. Będą to regaty szczególne, bo przypadające w 65. rocznicę ich powstania. Rozpoczną się w litewskiej Kłajpedzie, skąd 30 czerwca jednostki przystąpią do pierwszego etapu o długości 250 mil z metą w fińskim Turku.

Stamtąd flota popłynie w rejsie przyjaźni (Cruise-in-Company) do estońskiego Tallina, gdzie będzie przebywać od 15 do 18 lipca. Kolejny etap, liczący 140 mil, odbędzie się na trasie z Tallina do Marienhamn na Wyspach Alandzkich. Ostatni, najdłuższy, liczący 400 mil etap regat zakończy się, podobnie jak cała impreza, w Szczecinie (31 lipca – 3 sierpnia).

Wszystkie miasta-gospodarze gościły już flotyllę żaglowców. Kłajpeda, najstarsze miasto na Litwie, będzie organizować zlot po raz piąty. Fińskie Turku, położone nad brzegiem rzeki Aury, będzie obchodzić 25. rocznicę pierwszego spotkania z The Tall Ships Races. W stolicy Estonii – Tallinie, mieście wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, żaglowce zagoszczą po raz drugi. Mariehamn na Wyspach Alandzkich nazywane jest „portem ostatnich windjammerów”, ponieważ niegdyś było domem dla największych oceanicznych żaglowców świata. Po raz pierwszy zlot żaglowców odbył się tam w 1988 roku.

I „last but not least”, czyli Szczecin, który przywita flotę po raz czwarty (wcześniej w 2007 r., w 2013 r. i w 2017 r.) Każdy kolejny szczeciński zlot był coraz większy, ciekawszy i gromadził coraz większe tłumy zwiedzających. Nie inaczej zapowiada się w przyszłym roku.

Co z TTSR 2020?

Jak wiemy, ogólnoświatowa sytuacja epidemiologiczna spowodowała także przełożenie tegorocznych tradycyjnych regat The Tall Ships Races. Organizatorzy postanowili, że powrócą one w 2021 r. jako The Tall Ships Races Magellan – Elcano 500 Series 2021.

Rozpoczną się one w angielskim Falmouth (18-19 sierpnia) (po wycofaniu się z organizacji francuskiej Dunkierki), przez La Corunę w Hiszpanii (26-29 sierpnia), Lizbonę w Portugalii (2-5 września), by dotrzeć na finał do hiszpańskiego Kadyksu (9-12 września).

Regaty mają upamiętnić wyprawę Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana Elcano i ich pierwsze w dziejach opłynięcie kuli ziemskiej 500 lat temu. Jak podkreślają organizatorzy, między tą przełomową w dziejach podróżą a regatami The Tall Ships Races można znaleźć wiele cech wspólnych, w tym przede wszystkim determinację w pokonywaniu przeciwności w dążeniu do celu. Tak jak wyprawa Magellana i Elcano była przełomowym wydarzeniem w historii żeglugi morskiej, tak dla wielu uczestników – młodych ludzi, regaty będą jednym z najważniejszych doświadczeń, przygód i wyzwań, jakim będą musieli sprostać.

Zloty żaglowców 2021: Hanse Sail…

…w niemieckim Rostocku to następna coroczna i popularna impreza, która z powodu pandemii musiała zostać odwołana w 2020 roku. Kolejna jej edycja będzie miała wyjątkowy charakter z uwagi na fakt, że w przyszłym roku przypada 30. rocznica pierwszego spotkania żaglowców w tym miejscu.

Hanse Sail Rostock należy do największych na świecie zlotów jachtów tradycyjnych i statków muzealnych. Odbywa się od 1991 roku, corocznie w sierpniu, gromadząc potężną flotę jednostek, a także około miliona osób odwiedzających marinę. Co prawda głównymi bohaterami imprezy są statki tradycyjne, historyczne, repliki i muzealne to organizatorzy zapraszają również współczesne duże żaglowce. Ponadto żaglowcom towarzyszy zawsze bogaty program kulturalny, rozrywkowy i sportowy.

Niepowtarzalna atmosfera i klimat tej imprezy to jest to, co przyciąga fanów żagli z całego świata. Nie inaczej zapewne będzie i podczas przyszłorocznej edycji (5-8 sierpnia). Warto wspomnieć, że Hanse Sail jest obecnie częścią Baltic Sail, czyli szeregu imprez morskich, organizowanych w krajach z dostępem do Bałtyku (w Polsce – Gdańsk). Jest szansa na udział w zlocie dawno niewidzianego niemieckiego „Gorch Focka” – jeśli nie nastąpią kolejne remontowe opóźnienia.

Z Korei do Władywostoku

Kolejnym zlotem, którego organizacja ucierpiała wskutek pandemii w obecnym roku, jest SCF White Sails of Peace Tall Ships Regatta. Organizatorzy postanowili przenieść to wydarzenie na rok 2021. Sail Training International, jako główny organizator regat, stara się sprowadzić flotę żaglowców do nowych, atrakcyjnych, często nieoczywistych miejsc. Tak było w 2014 i 2016 roku, gdzie ponad 30 jednostek ścigało się po Morzu Czarnym, odwiedzając porty Rosji, Rumunii i Bułgarii.

W 2018 r. żaglowce wypłynęły na Ocean Spokojny na wyścig między Yeosu w Korei Południowej i Władywostokiem w Rosji. Były to pierwsze regaty w historii rozegrane pomiędzy południowym Półwyspem Koreańskim, a wschodnim wybrzeżem Rosji. Ciekawostką był dodatkowo udział jednostek ze słynnego chińskiego Qingdao International Yacht Club.

W 2021 roku jednostki rozpoczną swe zmagania w Korei Południowej. Dokładna data i miejsce startu regat zostanie wkrótce ogłoszone. Kolejnym portem na trasie będzie japońskie Nanao (20-23 sierpnia). To największe miasto położone na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu Noto. Port ten debiutuje wśród miast-gospodarzy regat wielkich żaglowców.

Finał przewidziany jest we Władywostoku (30 sierpnia-5 września). Jest to największy rosyjski port na Dalekim Wschodzie. Zakończenie regat we Władywostoku zbiega się w czasie z innym dużym wydarzeniem w tym miejscu, jakim jest Wschodnie Forum Gospodarcze (również przeniesione z 2020 r.). Do udziału w regatach cały czas można się zgłaszać. Spodziewać się można obecności tam przede wszystkim żaglowców z Rosji, Japonii, Korei Południowej i Chin.

Zloty żaglowców 2021: spotkajmy się w Szczecinie!

Jak widać, program zlotów wielkich żaglowców na 2021 roku przedstawia się niezwykle ciekawie. Mamy też nadzieję, że skład jednostek uczestniczących w regatach będzie równie interesujący. Cześć środowiska armatorskiego spoza Europy, w szczególności Marynarki Wojenne z Ameryki Południowej, obawia się wysłania swoich żaglowców w tak długą podróż. Jednak wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej. Jeśli będzie na tyle dobra, że umożliwi organizację imprez, na pewno będą atrakcyjne.

My będziemy je szeroko relacjonować na łamach naszego portalu. Szczególnie czekamy na finał The Tall Ships Races w Szczecinie! Tak jak miało to miejsce w ubiegłych latach, zapowiada się wielki, niezapomniany żeglarski spektakl.

(Visited 14 605 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 11 stycznia, 2021

Partnerzy serwisu

Zamknij