Autor 23:05 Żeglarstwo

50. Rolex Fastnet Race. Rekordowa frekwencja!

11 stycznia 2023 r. nowy system zgłoszeń do wyścigów Royal Ocean Racing Club rozgrzał się do czerwoności, kiedy to otwarto rejestrację na 50. Rolex Fastnet Race.

Tekst: Waldemar Heflich
Zdjęcia: Materiały prasowe Rolex Fastnet Race

Do 13.00 było już 433 zgłoszeń, z czego 300 zarejestrowało się za pośrednictwem nowego systemu zgłoszeniowego SailRaceHQ RORC w ciągu pierwszych dziesięciu minut, a 400 w ciągu 30 minut.
W 2021 roku zajęło to ponad godzinę! Rekord frekwencji na wyścigu Fastnet został ustanowiony w 2019 roku, gdy na starcie było 388. Organizatorzy liczą, że padnie rekord 500 zgłoszeń! Ponieważ członkowie RORC nie tylko otrzymują priorytetowe wejściówki, ale nadal mają czas do 25 stycznia na zarejestrowanie się. Zawodnicy, którzy brali udział w nowym wyścigu RORC Roschier Baltic Sea Race w zeszłym roku, a także ci, którzy wystartowali w tegorocznym wyścigu RORC Transatlantic Race, mają zagwarantowane miejsce w Fastnet. Największą grupą, która wciąż się rejestruje, są klasy „pro” ścigające się poza flotą IRC, tj. klasy Trimaranów Ultim, IMOCA; Ocean 50; Class40 i Figaro 3, a także klasy wielokadłubowe. Na rejestrację mają czas do 14 kwietnia. Dla wielu z tej ostatniej grupy Rolex Fastnet Race będzie jednym z niewielu wyścigów, w których będą mogli wziąć udział w tym sezonie przed rozpoczęciem jesiennego Transat Jacques Vabre.

Największa grupa spośród zarejestrowanych jachtów pochodzi z Wielkiej Brytanii – 166 zarejestrowanych, a następnie z Francji z 118. Jachty będą miały różne rozmiary, od 6,5-metrowego Classe Mini do kilku 9-metrowych, do „Lucky” Bryona Ehrharta”, byłego Ramblera 88 Amerykanina George’a Davida. Największym trimaranem jest 30-metrowy trimaran „Banque Populaire”, którego sternik Armel le Cleac’h, to zwycięzca Vendée Globe z 2016-17 roku.

RORC w Cowes przetwarza obecnie zgłoszenia do Fastnet, ale wstępne spojrzenie na listę zgłoszeń, pokazuje szczególnie dużą frekwencję w klasach producentów, takich jak Jeanneau Sun Fast 3300 i 3600, a także różne jachty JPK, w tym 10,10, 10,80 s i 11,80, te które wygrały trzy
z ostatnich pięciu edycji wyścigu w czasie skorygowanym IRC. 

50. Rolex Fastnet Race 2023, rozgrywany teraz na trasie długości 690 mil
z Cowes do Cherbourg-en-Cotentin z opłynięciem skały Fastnet, wystartuje tradycyjnie pod oknami Royal Yacht Squadron na Wyspie Wight w sobotę 22 lipca 2023 roku.  

RORC i Stowarzyszenie Arrival Fastnet Cherbourg, współpracuje z miastem Cherbourg-en-Cotentin, Aglomeration Community du Cotentin, Departament Manche i Region Normandii, wszyscy razem chcą dołożyć starań, aby jubileuszowy wyścig, był wielkim wydarzeniem nie tylko sportowym, ale także społecznym i kulturalnym. Wszystko ma odbyć się w niepowtarzalnym francuskim stylu” – informuje komandor RORC, James Neville. Dyrektor wyścigu, Chris Stone, ma nadzieję, że będzie to wyjątkowa impreza, w której od 1925 roku głównym trofeum Fastnet Challenge Cup. Trofeum zdobywa ten, kto okaże się najlepszy w gronie kilkuset jachtów z całego świata. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród współczesnego jachtingu regatowego. Wydarzenie zakończy się rozdaniem nagród z okazji 50. wyścigu Rolex Fastnet Race w Cherbourgu w piątek 28 lipca 2023 r.

W 2021 roku na starcie Rolex Fastnet Race stanęła rekordowa flota, licząca 337 jachtów. Nie zabrakło oczywiście polskich załóg. Dwie na jachtach klasy Volvo Open 70 – „E1” – Zbigniew Gutkowski i „I Love Poland” – Grzegorz Baranowski, na łódce klasy Volvo Ocean 65 „Sailing Poland” – Maciej Marczewski i maxi trimaran „Ultim’Emotion2” – Jacek Siwek. Oprócz tego Kuba Szymański na „Polished Manx II” w grupie załóg dwuosobowych oraz jachty „Oiler” – Marek Wołoszyn, „Fujimo” – Tomasz Kosobucki, a także Asia Pajkowska na „A.J Wanderlust”.  Z całą pewnością liczba naszych załóg w jubileuszowym 50. wyścigu Fastnet, nie będzie mniejsza…

Trzy wyścigi w 2015, 2017 i 2019 roku, w czasie skorygowanym wygrywali Francuzi i oni zdobywali główną nagrodę Fastnet Challenge Cup. W 2021 roku nowy rekord trasy jednokadłubowców ustanowił maxi należący do Rosjanina Dmitry Rybolovleva “Skorpios” 2 dni 8 godzin 33 minuty i 55 sekund. Maxi trimaran “Edmond de Rothschild” dowodzony przez parę skiperów Franck Cammas i Charles Caudrelier, także ustanowił nowy rekord trasy z czasem 1 dzień 9 godzin 15 minut I 54 sekundy. Główną nagrodę regat Fastnet Challenge Cup wywalczył Tom Kneen i załoga jachtu JPK 1180 “Sunrise”. Alexis Loison i Guillaume Pirouelle na jachcie JPK 1030 “Léon” wygrali w grupie IRC 3 i załóg dwuosobowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Rolex Fastnet Race: https://www.rolexfastnetrace.com

(Visited 158 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 4 lutego, 2023

Partnerzy serwisu

Zamknij