Reklama

Autor 02:28 Sport

Rekordowa liczba załóg w Polskiej Lidze Żeglarskiej 2021

Rekordowe 43 załogi zgłosiły się do Polskiej Ligi Żeglarskiej 2021. Wszystkie z 24 klubów biorących udział w zeszłorocznych rozgrywkach potwierdziły start w kolejnym sezonie, a dołączyć do nich chce aż 19 nowych załóg.

Tekst i zdjęcia mat. pras. organizatorów

W tegorocznej edycji Polskiej Ligi Żeglarskiej wzięły udział 24 załogi, po 12 na każdym poziomie rozgrywkowym. W Ekstraklasie zwyciężył YKP Gdynia, a w 1. Lidze Yacht Club Gdańsk. Cztery załogi z dolnej części tabeli Ekstraklasy spadły do 1. Ligi, a w ich miejsce awansowały cztery załogi z czołówki 1. Ligi. Cztery ostatnie załogi 1. Ligi zostały relegowane do „poczekalni” i wraz z nowymi zgłoszonymi klubami wezmą udział w przyszłorocznych kwalifikacjach do 1. Ligi, zaplanowanych na 16-18 kwietnia 2021.

Regaty w formacie ligowym zyskują na popularności na całym świecie dzięki dostępności dla kibiców, łatwemu do zrozumienia formatowi oraz niskim kosztom udziału. Pomimo tego organizatorzy nie spodziewali się takiego zainteresowania. Aż 19 nowych klubów wyraziło chęć dołączenia do Ligi. Do 15 stycznia wszyscy mają czas na opłacenie wpisowego i tym samym potwierdzenie swojego udziału.

Wśród nowych zgłoszonych klubów można zauważyć w planowanych składach utytułowane nazwiska. Po trzech sezonach przerwy do ligowego ścigania powraca Patryk Zbroja zgłoszony w barwach YKP Szczecin, natomiast Wojciech Myśliwiec przenosi się z ekstraklasowej KS AMW Iskra Gdynia i wystartuje w barwach Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy.

Jednymi z faworytów kwalifikacji będą na pewno załogi YKP Bydgoszcz (Marcin Rymer), KS Marina Niesulice (Paweł Tarnowski), NCŻ AWFiS Gdańsk (Damian Pietruszewski) i Arki Gdynia (Paweł Suchocki).

Cieszy też fakt zgłoszenia się kolejnej w pełni kobiecej załogi pod wodzą zawodniczki kadry narodowej Katarzyny Goralskiej w barwach Ocean Challenge Yacht Club.

Dla załóg, które nie awansują do 1. Ligi, a będą zainteresowane rywalizacją w 2. Lidze, organizatorzy planują zorganizować rozgrywki na tym nowym trzecim poziomie rozgrywkowym.

Pełna lista zgłoszeń na sezon 2021:

Ekstraklasa:
YKP Gdynia Yacht Club Gdańsk
Giżycka Grupa Regatowa
KS AMW Iskra Gdynia
Sztorm Grupa Warszawa
Pogoń Szczecin
Olsztyński Klub Żeglarski
Legia Warszawa
SportVita Ski&Sail Gliwice
Puchar Polski Jachtów Kabinowych
JK Między Żaglami Warszawa
KW Garland Gliwice

1. Liga:
Albatros Wolin
77 Racing Gdańsk
Yacht Club Sopot
PŻKS Dżygit Białystok
Yacht Club Gdańsk 2
PG Racing Gdańsk
Odyssey Sailing Club
JK Stoczni Gdańskiej

Zespoły zgłoszone do kwalifikacji do 1. Ligi: UKS Navigo Sopot, Lasery Zegrze, Legia Warszawa 2, SKŻ Powidz, YKP Bydgoszcz, Grupa Regatowa Powidz, Arka Gdynia, KŻ Szanty Powidz, Ocean Challenge Yacht Club Women Team, UKS Żeglarz Wrocław, Kościański Klub Żeglarski, Etisoft Sailing Club Gliwice, YC Regatta Business Poland Gliwice, KS Marina Niesulice, AZS WAT Warszawa, NCŻ AWFiS Gdańsk, JK Między Żaglami 2, YKP Szczecin, YKP Gdynia 2 Youth Team, Fajni Żeglarze Kraków, Doktorancki KŻ AGH Kraków, Klub Żeglarski Łódź, Odyssey Sailing Club 2.

(Visited 32 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 24 listopada, 2020
Reklama

Partnerzy serwisu

Zamknij