Reklama
Reklama

Autor 20:07 Żeglarstwo

30 lat minęło!

Dokładnie 29 lutego 1992 roku kapitan Ziemowit Barański podniósł po raz pierwszy banderę na nowym żaglowcu  STS „Fryderyk Chopin”  To najmłodszy Polski żaglowiec klasy A , którego projektantem został „ojciec żaglowców” – Zygmunt Choreń. Budową zajęła się stocznia Dora w Gdyni.

Tekst: Redakcja
Zdjęcia: Piotr Dalecki / Mat. firmowe 3OCEANS (Jakub Pierzchała)

W swój pierwszy rejs Chopin wypłynął 4 marca 1992 r. pod dowództwem kapitanów Krzysztofa Baranowskiego a następnie Ziemowita Barańskiego, mając na pokładzie 27 uczniów „Szkoły pod Żaglami” Losy żaglowca na przestrzeni lat były dość burzliwe, jednak od czasu wykupienia go przez firmę  3 Oceans, żaglowiec pływa i realizuje swoją podstawową misję. Na żaglowcu prowadzony jest się projekt „Niebieskiej Szkoły”. W 2018 r. za jego realizację, Piotr Kulczycki – prezes i armator otrzymał Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Okrągła rocznica żaglowca zbiega się również z trwającą obecnie  trzydziestą już edycją „Niebieskiej Szkoły”.

Takie wydarzenie nie mogło przejść bez echa. Wieczorem 28.02 w Warszawskiej tawernie Korsarz zebrali się wielbiciele „Chopina”, uczestnicy rejsów i jego kapitanowie.

W powitalnym wystąpieniu Piotr Kulczycki nie omieszkał wyrazić poparcia dla walczącej dzielnie Ukrainy, co spotkało się z naturalną i oczywistą reakcją wszystkich zebranych w „Korsarzu”.

„…Tak należy, właśnie tak powinniśmy postąpić. Bardzo się cieszę, że zdecydowaliście się przyjść. Mamy tu okazję wspólnie wyrazić poparcie, oczywiste poparcie dla Ukrainy…”

Niewątpliwą niespodzianką było połączenie się z kapitanem Bartkiem Skwarą, aktualnie prowadzącym Chopina po wodach morza Karaibskiego. Przeprowadzono także rozmowę z kpt. Tomkiem Ostrowskim, który z kolei świętuje 20 lecie pracy na żaglowcu. Na specjalnym ekranie poprowadzono prezentację przypominjącą historię Chopina od czasów jego zwodowania po obecną misję żaglowca.

Jubileusz wymaga oczywiście odpowiedniej oprawy. Nie mogło więc zabraknąć tortu, który zaskoczył niebanalnym wyglądem. Częstowano gości słodkim kalendarzem ilustrującym ważne momenty z życia żaglowca i związanymi z nim postaciami.

Przy dźwiękach żeglarskiej muzyki w wykonaniu zespołu „Mechanicy Szanty” a następnie Waldka Mieczkowskiego i Adama „Entranta” Paplińskiego, spotkanie trwało w wyjątkowej, żeglarskiej atmosferze do późnych godzin wieczornych.

Redakcja portalu nowezagle.pl składa najlepsze życzenia w tym bogatym w jubileusze roku, zarządcom, kapitanom i załogom Fryderyka Chopina oraz Niebieskiej Szkoły.

Trzymamy kciuki za kolejne 30 lat żeglugi po morzach i oceanach świata.

(Visited 266 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 31 marca, 2022

Partnerzy serwisu

Zamknij